Druhý rok Paralelnej Polis – Decentralize!

Napísal Palo Kovarik

Drahí priatelia,

Rok 2019 ubehol ako voda a my sa pomaly blížime k ďalšiemu halvingu – k dobe, ktorá bola v mysliach mnohých futurológov dobou osídľovania Marsu, teleportácie a lietajúcich áut bez dotácií. Tak ďaleko ešte nie sme, ale na začiatok tu máme tichú demonštráciu pokroku bez povolenia – Bitcoin. Jeho zhmotnením sú priestory Paralelnej Polis na Kominárskej 3/C, ktorá vám v centre mesta už od októbra 2018 prináša témy slobody, paralelných spoločností, najnovších technológii, inovácii a umenia bez spolupráce s centralizovanými inštitúciami a bez dotácií z eurofondov.

Paralelná Polis je ostrov slobody a paralelný vesmír – pri vstupe do priestoru a akceptovaní členstva v privátnom klube opúšťate okolitý svet a dostávete sa do novej dimenzie: experimentujete s decentralizovanými technológiami, ktoré môžte použiť ako transakčný systém, kocháte sa slobodným umením, počúvate open source hudbu ( torrent tu ), objavujete virtuálne svety na VR headsete Oculus Quest, vychutnávate si výberovú kávu od Dana ( pre kávových fajnšmekrov Paralelná Polis predstavuje horúcu novinku – kávový klub ), čítate knihy, ktoré vznikli ako crowdfundingové projekty (Hackni sa, Pokrok bez Povolenia), prenikáte do tajov biohackingu (Moderný pračlovek, biohacking mindset scorecard), čítate si z našej novej knižnice v kaviarni, pestujete šalát v open source hydroponickej záhradke, tlačíte si objekty na 3D tlačiarni, vyberáte darčeky pod stromček pre svojich kryptogeeks :), pracujete v najštýlovejšom crypto only coworku na Slovensku, ale hlavne – opúšťate staré vzorce myslenia, aplikujete ultrakonštruktívny prístup pri budovaní lepšieho a slobodnejšieho sveta a neustále sa vzdelávate, napríklad aj v klube vzdelávania Paralelnej Polis. Kto tento svet chce tu a teraz, stačí “vojsť von” 🙂

Rok 2019 priniesol očakávanú decentralizáciu Paralelnej Polis. Okrem pražského matuzalema Paralelní Polis (sú vždy najviac kúl a tento rok to opať potvrdili projektom Decentruck a skvelým Hackerským Kongresom) s eurami nepochodíte ani v Parallele Polis Wien a Polis Parallela Barcelona. Súkmeňovcom v Košiciach držíme palce v hľadaní vhodného priestoru príp. lodného kontajneru 🙂 Zdá sa, že k vízií Pamely Morgan “every city needs its own parallel polis” máme dobre našliapnuté. Ďakujeme všetkým, ktorí sa rozhodli obetovať svoj drahocenný čas a podporili vznik nových ostrovov slobody.


Kto u nás ešte nenavštívil, dávame na známosť, že Paralenú Polis už nájdete ľahšie . Pribudlo označenie budovy “3/C” na rohu Kominárskej ulice a pribudla smerová šípka, ktorá vás zavedie priamo do priestoru. Pre milovníkov výšok a hlasu Marianny máme aj video od slobodného drona, pre milovníkov Jana Gorduliča a živých hackerov odporúčame klik sem 🙂

Môžete nám zavolať na telefonne čislo +421 950 278 458 v pracovné dni od 10:00 do 18:00, možete nás kontaktovať cez Facebook, Instagram, Twitter alebo Email.

Ako jediný crypto only priestor na Slovensku nespíme na vavrínoch a neustále inovujeme. (a zároveň veríme, že nám prepáčite občasné technické nedostatky, keď vám náhodou nedôjde potvrdenie za lístok načas, aj techológii ako internet trvalo mnoho rokov pokiaľ začal byť plne “user friendly”). Platby cez lightning network sú u nás samozrejmosťou, dokonca u nás bol vymyslená nová technológia “Turbo” kanálov. Bitcoinom bez Lightningu alebo Litecoinom samozrejme ešte stále zaplatíte. Kedže si myslíme, že vzdelávať sa treba celý život, nehanbite sa pozvať svoju babku alebo frajerku na Bitcoin pre začiatočníkov od Cryptoacademy alebo sa zúčasniť Bitcoin meetupu. Zaujímavé prednášky a hackathony sa dejú v rámci Singularity University, a keďže regulácie silnejú, nie je na škodu pozrieť postapo prepper meetup.

Ak naše priestory už poznáte a máte chuť na zmenu, Paralelnú Polis ste tento rok mohli vidieť na výstave IXPO neďaleko prázdneho stánku vládneho portálu Slovensko.sk. V preplnenom stánku Paralelnej Polis spíker práve vysvetľoval možnosti úniku pred útočníkmi do paralelného vesmíru. Makeri si prišli na svoje na Bratislavskom mini maker faire. Stretnúť našich členov ste mohli aj na Hackers Congress 2019, LNconf alebo Chaos Communication Congress 36c3.


Rozrástol sa aj program. V rámci série “enviro meetup” sme privítali zelené strechy a Parallel Garden, ktorý u nás možete vidieť doteraz. V ramci postapo prep meetup sme si ukázali, ako sa pripraviť aj prežiť nukleárnu apokalypsu alebo následky väčšinovej vlády sociálnych inžinierov. Vedu zastrešovala externá platforma Biospher, ktorej cieľom je vytvoriť dostatočne motivujúce prostredie pre budovanie komunity vedcov, študentov a fanúšikov vedy. Aktuálny program sledujte na webe Paralelnej Polis v sekcii kalendár akcií.

Po krátkej novoročnej prestávke sa Paralelná Polis opäť hlási so zaujímavým programom. Privítali sme Juraja Bednára na krste knižky hackni sa, Robo Chovanculiak zodpovedal odvekú otázku “kto by staval cesty”, Zuzana a Michal otvorili novú sériu post-apocalyptic meetup, Palo Trávnik demaskoval technologickú stránku Darknetu a s Mariannou a Palom sme ochutnali čerstvé zážtiky z Etiópie.

Vo februári pokračujeme a program postupne dopĺňame:

11.2. Paralelný svet väzenia vám pribíži Lubo na evente Za blbosť do basy. Kto sa chce stať legendou, pred i počas akcie je k dispozícii kryptomasáž pod taktovkou profesionálnej masérky Milice Čelkovej.

12.2. Pri návrate a zároveň rozlúčke s Lailou na finisáži “What’s in the hackers backpack” posledný krát zamávame zahadným obsahom hackerských batohov. Možno uvidíte i živého hackera 🙂 Ďalšia vernisáž na seba nedá dlho čakať a bude dych berúca.

13.2. Si môžete overiť, že v Paralelnej Polis sa nepánuje štátny prevrat a ani hacknutie bankového systemu a výroba molotov kokteilov. Etický hacker Pavol Lupták s diskutujúcimi namiesto výkladov rozbijú mýty o anarchii.

16.2. Vás Dušky Matuška prevedie svetom kryptomien na celodennom praktickom workshope.

27.2. Juraj sa zameria na tému bezpečnosti v post-apo scenároch.

Počas roka 2020 by pripravujeme nasledovné projekty: Výstava fotografii Tibora Kováča in Memoriam, výstava fotografií z protestov z Hong Kongu, mítingy o autonómnych zónach, ďalšia expanzia Paralelnej Polis vo svete, krypto samit, crypto joga a mnoho ďalšieho. Priaznivcov saunovania poprosíme o trpezlivosť.

Ak by ste chceli podporiť Paralelnú Polis, máte viac možností:

Za ročný paušál sa dokážete stať členom kávového klubu Paralelnej Polis s neobmedzeným množstvom vysoko kvalitných káv, ktoré si môžete vychtnávať počas trvania členstva (12 mesiacov odo dňa kúpi) počas otváracích hodín.

Staňte sa členom klubu vzdelávania, členstvo umožňuje neobmedzenú účasť na prednáškach v Paralelnej Polis a prístup k záznamom počas trvania členského. 

Zapojte sa ako dobrovoľník a prípadne časom sa môžete stať aj členom Paralelnej Polis – viac info o dobrovoľníctve a členstve sa dozviete na info@paralelnapolis.sk

Môžte sa stať členom boardu Paralelnej Polis – viac info na juraj.bednar@paralelnapolis.sk 

Napíšete recenziu na Tripadvisor, Foursquare alebo Facebook.

Založte si Paralelnú Polis vo vlastnom meste, a my vám pomôžeme v rozširovaní decentralizovaného konceptu. Viac info na Githube alebo napíšte na info@paralelnapolis.sk

Sledujte stránky existujúcich resp spriaznených projektov, napr. Paralelní Polis, Paralelná Polis KošiceParallele Polis Wien Polis Parallela Barcelona a povedzte svojim kamarátom ako ste sa u nás cítili. Kde inde nádete Havla s lightning pochodňou a televízny štáb kupujúci krypto.

Do roku 2020 vám prajeme veľa energie a chuť (z)meniť, ak vám niečo nevyhovuje, ideálne hneď (náš fanúšik, ktorého rušila kvalita zvuku zo stream prenosov sa rozhodol nedemonštrovať na námestí ani nečakať na politické riešenia, ale zapožičal Paralelnej Polis nové mikrofóny. Ďakujeme za ukážkové aplikovanie ultrakonštruktívneho prístupu ! 🙂

Skúste to aj vy. Kreativita a sieť je bez hraníc…