Nezastaviteľnosť anonymných kryptomien pri zaistení a právna zraniteľnosť pseudonymných kryptomien

Napísal Pavol Trávnik

Čo sú kryptomeny v občianskom práve som definoval v článku Bitcoin v slovenskom práve
V trestnom zákone a trestnom poriadku štát zavádza pojem zaistenie kryptomien a aj ich širokú definíciu. Čo je dôležité je to, že zákon umožňuje štátu v trestnom konaní zakázať používať kryptomeny užívateľom v prípade podozrenia(!) spáchania trestného činu. Ako je to prakticky možné?

  • Väčšina ľudí má svoje kryptomeny nakúpené na burze neanonymne.
  • Bitcoin a aj iné kryptomeny sú pseudonymné a je možné sledovať pohyb, zostatok a tok coinov medzi adresami.
  • Burzy vydávajú informácie o transakčnej histórii užívateľov a ich prevodoch na vlastné peňaženky.

U väčšiny kryptomien pri bežnom používaní je teda možné dosledovať konečného vlastníka. Pokiaľ súd vydá rozhodnutie, že zakazuje nakladanie danej osobe s kryptomenami, tak v prípade porušenia tejto povinnosti sa automaticky jedná o trestný čin marenia výkonu úradného rozhodnutia.

Pri pseudonymných kryptomenách bude väčšinou jasne vidieť čiastka aj finálna adresa používateľa. Úrady budú mať k dispozícii jasné dôkazy na vydanie rozhodnutia v trestnom konaní a to paradoxne na základe údajov zapísaných v blockchaine. Aby transakcia bola skutočne permissionless, nemala by verejne odhaliť žiadne informácie o vykonanej tranaskcii. Konečné adresy sa môžu dostať aj na potencionálny blacklist.

Aktuálne neviem, ako úrady budú riešiť situáciu u anonymných kryptomien ako napr. Monero. Absencia adries, prevádzanej hodnoty a spojitosti medzi transakciami výrazne zťažuje alebo dokonca úplne znemožňuje dokazovanie. Rozhodnutie musí byť podložené faktickými údajmi a tie pri anonymných kryptomenách narozdiel od pseudonymných chýbajú.

Anonymita ako povinnosť účastníkov siete

Rozdiel je nielen v tom, či anonymná kryptomena umožňuje anonymitu, alebo ju vynucuje. Ako príklad uvediem využite dvoch messangerov Signal a Telegram. Pre zapnutie súkromnej konverzácie musia užívatelia aktívne zapnúť šifrovanie zatiaľ čo v Signal aplikácii sa nedá vypnúť a nešifrované správy sa nedajú posielať. Rozdiel medzi kryptomenami si môžete prečítať v článku Privacy ON by default.

Kategórie: Nezaradené

Pavol Trávnik

ex-lawyer, IT developer, voluntaryist