Popoluška: Hudba do kaviarne Bitcoin Coffee

Napísal Pavol Trávnik

Hudba Creative Commons je hudba, ktorú môžete za podmienok určených autorom voľne šíriť, kopírovať a púšťať, dokocna aj verejne. V Paralelnej Polis sme sa dávnejšie rozhodli, že v Bitcoin Coffee budeme púšťať len takúto hudbu. Keďže našim cieľom je vytvárať paralelnú spoločnosť, jednou zo zásad je aj vyhnúť sa centrálne vynucovaným autorským právam cez pološtátne monopoly.

Ako však nájsť kvalitnú hudbu, ktorá je zároveň pod Creative Commons licenciou? Začali sme ju hľadať na službe Bandcamp, kde sme vytvorili playlist. Nájsť dostatok vhodnej hudby ale nie je také jednoduché ako by sa mohlo zdať. Hudbu sme potom stiahli a hrala v kaviarni. Občas sa ale ozvalo niečo, čo sa do kaviarne nehodí. Čo s tým?

Ultra konštruktívny prístup je jednou z metód, ako sa čo najrýchlejšie dostať k zmene svojho okolia drobnými vylepšeniami. Netreba robiť zmeny vo vysokej politike, stačí robiť malé zmeny v nás samých a prekonávať sa v maličkostiach. To ma viedlo aj k vytvoreniu príjemného prostredia v kaviarni Paralelnej Polis vďaka CC hudbe.

Každý kto počúval album na bandcamp si je vedomý toho, že dobrá CC hudba sa hľadá ťažko. Vytvoril som preto open-source aplikáciu Popoluška (music-selection), vďaka ktorej sa môžete zahrať na Popolušku.

Hodnoťte hudbu a vytvorte lepší hudobný obsah pre výnimočnú a slobodnú kryptokaviareň.

Keď skončíme s týmto projektom a budeme mať dosť dát, vytvoríme playlist a umiestníme ho na internet ako torrent tak, aby si každý mohol užiť najlepší výber CC hudby a používať ho kdekoľvek.

Zároveň ak sa vám nepáči niečo, čo hrá u nás v kaviarni, stačí kliknúť “Dislike” ako na dating aplikácii – popoluška hrá už aj u nás v kaviarni.

Hodnoiť hudbu pre kaviareň na http://popoluska.paralelnapolis.sk/


Pavol Trávnik

ex-lawyer, IT developer, voluntaryist

3 Comments

Pavol Trávnik: Súkromné alternatívy práva a ako opraviť svet – Juraj Bednar · 20. marca 2019 at 22:11

[…] súhlasili. Momentálne sa venuje IT a programovaniu, ako člen Paralelnej Polis vytvoril projekt Popoluška, ktorého úlohou je nájsť dobrú Creative Commons hudbu, ktorá by sa hodila do kaviarne. Aj […]

Juraj Bednár spovedá Pavla Trávnika o súkromných alternatívach súdníctva – Paralelná Polis · 20. marca 2019 at 23:30

[…] súhlasili. Momentálne sa venuje IT a programovaniu, ako člen Paralelnej Polis vytvoril projekt Popoluška, ktorého úlohou je nájsť dobrú Creative Commons hudbu, ktorá by sa hodila do kaviarne. Aj […]

Popoluška: Hudba pod Creative Commons – Paralelná Polis · 3. mája 2019 at 19:10

[…] urobili “predvýber” sme potrebovali urobiť užší výber. Ten vznikol pod názvom Popoluška (Popolušku samotnú nájdete tu). Jedná sa o jednoduchý prehrávač, kde zo širšieho výberu […]

Comments are closed.