Cenzúra na facebooku

Napísal Pavol Trávnik

Niektoré štáty zakazujú šíriť rôzne druhy informácií. V našich končinách je to možné pokiaľ je to “nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti”. Takže dôvod nie je ťažké hľadať, ak sa chceme inšpirovať stačí sa pozrieť do Číny.
Čína zakázala rôzne filmy, ako napríklad Deadpool a Call me by your name. Ako dôvody uviedli násilie, obnaženosť ľudských tieľ alebo homosexualitu. Zakázali aj South Park, pretože si dovolil robiť zábavu z politického režimu v Číne.
Pozrite si aj zoznam kníh, ktoré boli zakázané vo svete.
Ale nechoďme ďaleko, my si tiež cenzurujeme internet a to prostredníctvom loteríjneho zákona.
A najnovší úlovok je facebook, ktorý vycenzúroval link na prácu Davida Friedmana THE MACHINERY OF FREEDOM GUIDE TO A RADICAL CAPITALISM. Ak si chcete prečítať obsah, ktorý zakázal facebook publikovať užívateľom, smelo do toho.

Facebook má samozrejme v súlade s filozofiou slobody plné právo cenzurovať obsah na svojich stránkach. V podstate to robia aj každé noviny tým, že majú team editorov a Váš článok nedajú na titulnú stránku, len preto, že si to prajete.
Čo s tým?
Je očividné, že do popredia sa budú na centralizovaných platformách dostávať konformné informácie, ktoré zdieľa väčšina a tie, ktoré sú kontroverzné, budú dávané do pozadia. Ak chcete mať kontrolu nad tokom informácií, vyžívajte prioritne decentralizované alebo šifrované riešenia, ktoré umožnia necenzúrovanú komunikáciu. Môžete začať napríklad s aplikáciou Signal.

Kategórie: Názory

Pavol Trávnik

ex-lawyer, IT developer, voluntaryist