Výčitka voličovi: Sila hlasu a sila odchodu

Napísal Pavol Luptak

Keď váš odchod dokáže zmeniť spoločnosť viac ako váš hlas

Vyčítajú mi, že aj napriek tomu, že sa verejne dosť vyjadrujem a spoločensky aktivizujem, tak nevolím. Vraj to nestačí. Treba totiž voliť!

V tomto článku vysvetlím, že voliť nestačí. Treba odchádzať.

Keď sa mi niečo nepáči a uvedomujem si, že to nedokážem zmeniť, tak odchádzam. Je to veľmi pragmatický prístup — svet je totiž veľký a možností je veľa.

Keď ma naštvali banky, zrušil som u nich účet, odišiel z bankového sveta a prešiel na kryptomeny. Napísal som celú prednášku o tom, ako to dokáže spraviť ktokoľvek.

Keď nás kvôli korupcii či byrokracii naštvali štátni zákazníci, odišli sme ako firma kvôli etickým a ekonomickým dôvodom zo štátneho biznisu. A založili iniciatívu www.nepracujemeprestat.sk a v Čechach www.nepracujemeprostat.cz dohromady združujúcich 23 spoločností, ktoré uvažujú podobne ako my. Keď som sa dozvedel, že aj niektoré súkromné firmy sú napojené na skorumpovaný štátny aparát a získavajú tým svoj primárny biznis, tak sme vo firme začali robiť “background checking” našich klientov. A odmietať súkromné firmy napojené na SMER/SNS/Babiša či inak obvinené z korupcie. Poskytujúc každej takejto firme dôvod, prečo pre nich nepracujeme.

Keď sme si ako kamaráti uvedomili, že neveríme v politickú reformu spoločnosti, ktorá nám dokáže poskytnúť podstatne viac slobody, založili sme Paralní Polis v Prahe a Paralelnú Polis v Bratislave. A začali propagovať rôzne možností odchodu do paralelnej spoločnosti. Hackerský kongres HCPP19 s názvom #optout bude venovaný presne tejto téme.

Keď som si uvedomil, že nechcem umierať za štát kvôli môjmu trvalému pobytu (branná povinnosť je totiž viazaná na trvalý pobyt), nechcem byť klientom oligopolu zdravotných poistovní a monopolu sociálnej poisťovne či obeťou tej najnezmyselnejšej slovenskej krypto legislatívy, tak som zrušil trvalý pobyt na Slovensku a presťahoval sa do Panamy. A začal túto možnosť poskytovať aj ostatným ľudom pomocou Liberation.Travel.

Keď som si uvedomil, že slovenské firmy čaká obdobie totálneho finančného špehovania (e-Kasa — ďalší malý krok k veľkej finančnej diktatúre na Slovensku), ďalšie nezmyselné regulácie či dane, rozhodol som si, že na Slovensku už nechcem mať firmu a hlavné podnikanie chcem realizovať výhradne cez firmu zahraničnú.

Drahý volič, drahý podnikateľ, si pokrytec, ak hovoríš, že musím ísť voliť a pritom TY stále pracuješ pre skorumpovaný štát, berieš predražené štátne zákazky či pracuješ pre hajzlov napojených na štátne mafie. 
Totiž verejný odchod či verejná ostrakizácia, je to, čo má podstatne väčší účinok ako TVOJ volebný hlas za “konečne tú správnu” stranu.

Tisícky šikovných homosexuálov, ktorí sa verejne rozhodnú odísť z homofóbneho Slovenska, vytvoria na štát podstatne väčší tlak na zmenu, ako keď týchto tisícky homosexuálov podpíše akúkoľvek petíciu za homosexuálne manželstvá alebo budú voliť akékoľvek strany.

Tisícky produktívnych podnikateľov, ktorí zrušia na Slovensku svoje veľké firmy a začnú podnikať výhradne cez zahraničné (kvôli tomu nemusia zo Slovenska ani fyzicky odchádzať), tak vytvoria podstatne väčší tlak na štát na zníženie daní či regulácii, ako keď všetci majitelia týchto firiem dajú svoj hlas do urničky za ľubovoľnú pro-podnikateľskú stranu. Majiteľ rohlík.cz ovplyvní spoločnosť podstatne viac ak nebude verejne ponúkať chlieb z Babišovej firmy dotovanou sto miliónovou dotáciou, ako keď hodí do urny svoj hlas s váhou jedna k milión.

Len odchod totiž znamená, že máte toho skutočne dosť.
Volením totiž pristupujete na ich manipulatívnu hru, na ich vratké pravidlá. Dávajúc im šancu, že vás stále môžu ignorovať.

Ak ste presvedčený, že odchod nemá zmysel. Ak si myslíte, že po odchode všetkých podnikateľov, homosexuálov a všetkých ľudí bažiacich po slobode, tu zostanú len hnedí vypatlaní náckovia, lebo ich nikto v štáte nedokázal zastaviť. Tak vám môžem povedať, že ste sa rozhodli úplne najlepšie. 
Zostávať totiž v takejto spoločnosti fakt nedáva zmysel.

Hlasovať znamená veriť, že dokážete svojim hlasom zmeniť vec, ktorá vás trápi. Ak tomu neveríte, tak voľte verejný odchod.
Je to ultimátne riešenie. Podstatne silnejšie ako váš hlas.