Vertcoin, je decentralizovaný mining cestou k úplnej decentralizácii?

Napísal Miroslav Trenčan

Vertcoin (VTC) je kryptomena veľmi podobná Bitcoinu a ešte bližšie má k Litecoinu. Konečné množstvo VTC je totižto 84 miliónov a nový blok sa vyťaží približne každé 2,5 minúty. Oproti týmto konkurentom sa snaží Vertcoin presadiť cez dve vlastnosti.

 

Prvou, menej zaujímavou sú stealth adresy. Táto vlastnosť sama o sebe nie je dostatočnou k dobrému súkromiu. To ju zároveň urobí pravdepodobne úplne irelevantnou s príchodom Lightning Networku. LN totižto zvýši súkromie aj vyššie spomínaným konkurenčným menám.

 

Prejdem teda k tej podstatnej odlišnosti – asic resistance (odolnosť voči ťažbe cez špecializované zariadenia, ktoré sú výrazne efektívnejšie než bežné počítače).

To je vo svete kryptomien celkom unikátna záležitosť. Teda minimálne fakt, že sa cez ňu prezentujú a aj pracujú na tom, aby bola zachovaná, zatiaľ. Asic resistance nie je niečo, čo by sa dalo dlhodobo zabezpečiť jedným mining algoritmom. Akonáhle pri niečom treba vykonávať špecifický set operácii, tak sa na to dá vytvoriť asic zariadenie. Je to iba otázka ceny, teda kedy to začne byť profitabilné.
Toto developeri vo Vertcoine samozrejme vedia a problém riešia inak. Vždy keď vznikne asic k ich aktuálnemu mining algoritmu, tak urobia hard fork, kde nasadia nový algoritmus, pre ktorý asic zatiaľ neexistuje. Doposiaľ k tomu došlo 2-krát.
Asic resistance považujú za dôležitú vlastnosť, pretože podľa nich je to jediný spôsob, ako zabezpečiť decentralizáciu minigu. Tá je ich pohľadu nutná k tomu, aby bola kryptomena naozaj decentralizovaná a slúžila ako bola kedysi navrhnutá samotným Satoshi Nakamotom.

 

Je decentralizácia miningu možná iba prostredníctvom asic resistance?

Aj GPU mining farma vedľa čínskej vodnej elektrárne s extra lacnou elektrinou bude predsa efektívnejšia než váš notebook, alebo mining rig. Len sa tie farmy o VTC nezaujímajú, pretože mining iných mien zatiaľ dáva viac. Takáto mining farma bude nepochybne výnosnejšia, robiť niečo vo veľkom je často efektívnejšie. Ako veľkoodberateľ si viete u dodávateľov vyrokovať lepšie ceny, než bežný užívateľ.
Ďalším dôležitým faktorom je, že asic zariadenia nemajú iné využitie ako napríklad grafické karty, či počítačové procesory. Ich vlastníci a výrobcovia sú teda závislí od fungujúceho ekosystému kryptomeny, ktorú vie toto zariadenie ťažiť.
Grafické karty sú vo veľkom využívané aj v iných oblastiach a vlastníci týchto kariet nič nestrácajú, ak výkon svojich kariet požičajú k útoku na nejakú kryptomenu. V porovnaní s vlastníkmi asic minerov, ktorí by sa týmto pripravili o živobytie.
Vertcoin aj popri dodržaní slova a hard forku po každom vzniku asic mineru nemusí ani zďaleka mať decentralizovaný mining. Práve naopak, náklady na útok budú pravdepodobne nižšie ako pri sieti využívajúcej špecializované zariadenia.



Je decentralizácia miningu vôbec potrebná?
Dá sa bez decentralizácie miningu hovoriť o úplne decentralizovanej kryptomene?

Centralizovaný mining začína byť problém až v prípade, kde jedna strana má viac ako 51% celkového výkonu siete, toto sa nazýva 51% attack. Ani to však nestačí na prepísanie historických dát v blockchaine, môže manipulovať iba nedávno pridané, práve prebiehajúce a budúce transakcie.
Bitcoin, pre ktorý vzniklo prvé asic zariadenie v januári 2013, je dnes považovaný za menu so silno centralizovaným miningom. Skutočnosť je taká, že bolo horšie, výrazne horšie. Pre porovnanie, dnešný stav vs 2013.
Bitcoin sieť je aj napriek tomu považovaná za najbezpečnejšiu. Od úplnej dominancie jednej strany má ďaleko a na dosiahnutie daného stavu by aj svetové mocnosti museli vynaložiť enormné prostriedky. Konkrétne použitie fyzickej sily na obsadenie súčasných mining zariadení. Čo je neľahké politické rozhodnutie.
Z tejto skúsenosti s Bitcoinom sa dá povedať, že decentralizácia miningu nie je tak nevyhnutná ako Vertcoin tím verí. Občas k nám ale zavítajú udalosti, ktoré sme vôbec neočakávali. Preto síce vzhľadom k poznanému sa môže snaha Vertcoinu zdať ako zbytočná, raz sa môže ukázať, že opak je pravdou. Otázne je, či je do tej doby nutné živiť celú kryptomenu, alebo stačí poznať jej koncept a následne ho implementovať.



Týmto nechcem Vertcoin zatracovať, je to jedna s mála mien na ktorých sa reálne pracuje a vyvíja sa ďalej. Avšak jeho aktuálne hlavná výhoda nemusí byť tak potrebná ako sa na prvý pohľad zdá. Aktuálne sa dokonca javí ako kontraproduktívna. 

Ak máte akékoľvek informácie, ktoré považujete za relevantné a vidíte, že som ich sem nezahrnul, prosím dajte mi o nich vedieť. Rád sa poučím. Svoje závery nepovažujem za finálne a nebránim sa dobrému argumentu.