Veda v pozadí meditácie a zmenených stavov vedomia – záznam

Napísal Mario Havel

Trojuholník v logu Paralelnej Polis predstavuje tri koncepty, ktoré spájame – technológie, umenie, veda. Práve vede a neurobiológii sa venovala prednáška o zmenených stavoch vedomia.

28. marca ju v Paralelnej Polis prednášal Peter Búran, popularizátor vedy venujúci sa genetike, neurobiológii, molekulárnej biológii známy z jeho kanála BeWise.

V poslednej dobe sa značná časť západného sveta začína zaujímať o tradičné praktiky východných náboženstiev ako jóga alebo rôzne druhy meditácií.

Dôvodov môže byť viac, no jeden z najhlavnejších je pravdepodobne ten, že “ubehaný” moderný človek hľadá spôsob ako uniknúť a odpočinúť si od stresu každodenného života.

Štúdie vravia jednoznačne – meditácia naozaj pomáha redukovať stres a zlepšovať kvalitu života. Čo sa však presne deje v našom mozgu pri meditácii? Akým spôsobom mení meditácia naše mysle?

Existuje nejaké spojenie medzi zvláštnymi stavmi vedomia vznikajúcich počas intenzívnej meditácie a stavmi pod vplyvom psychedelík? Môžu nám zvláštne zážitky počas zmenených stavov vedomia uškodiť?

Záznam nájdete tu a nezabudnite sledovať kanál BeWise.

Kategórie: Nezaradené

1 Comments

Pozornosť: Ako hackovať mozog a ako tieto hacky použiť na zlepšenie života – Juraj Bednar · 12. mája 2019 at 14:44

[…] úvod tejto sekcie odporúčam prednášku Veda v pozadí meditácie a zmenených stavov vedomia z Paralelnej […]

Comments are closed.