The Laundromat

Napísal Pavol Luptak

Film o symptómoch preregulovaného, masívne zdaňovaného štátneho monopolu

Videl som film “Prací automat” (The Laundromat).

Výborne a vtipne spracovaný film (trochu mi štýlom pripomínal spracovanie “Mládého pápeža”). Etatisticke moralizovanie som čakal od začiatku, a dočkal som sa ho v poslednej tretine (vďaka daňovým rajom máte pred domom výtlky!).

Nemám výhrady k vtipnému a pravdivému zachyteniu toho, ako tento biznis funguje.

Pár dôležitých vecí vo filme ale nezaznelo:

Prečo sa offshore firmy tešia popularite na celom svete?

  1. Pretože máme daňové peklá (obrovské dane zo zisku, z nehnuteľností, z dividend, …)
  2. Pretože štátnym monopolom dávame do rúk politikom obrovskú moc (ktorá vedie k zneužitiu a následne praniu špinavých peňazí)
  3. Pretože máme fakt málo súkromia a ekonomickej slobody.
  4. Pretože máme obrovské množstvo zakázaných vecí (napríklad drogy), po ktorých je obrovský dopyt.

Prečo sú offshore firmy tak často prepojené so zločinom?

Presne pre to isté, prečo je cash, anonymná či šifrovaná komunikácia tak často prepojená so zločinom. Zabezpečujú nám ekonomickú anonymitu a diskrétnosť. Offshore firmy sú len legálny anonymizačný nástroj, podobne ako anonymná šifrovaná komunikácia je technický anonymizačný nástroj.

Má zmysel bojovať voči offshore firmám a daňovým rajom?

Autori filmu ako aj väčšina populácie si neuvedomujú, že offshore firmy a daňové raje sú len legálne nástroje reagujúce na symptómy preregulovaného, masívne zdaňovaného štátneho monopolu, ktorý incentivizuje politikov k zneužívaniu moci a praniu špinavých peňazí.

Boj proti offshore firmám a daňovým rajom je ekvivalentný boju proti hotovosti alebo boju proti anonymnej a šifrovanej komunikácii. Ak schvaľujete technologické nástroje na zvyšovanie osobnej slobody, tak by ste mali schvaľovať aj na legálne nástroje na zvyšovanie ekonomickej slobody.

Boj proti offshore firmám je boj proti symptómom preregulovaného masívne zdaňovaného štátneho monopolu.

Pričom úplne stačí zrušiť obrovské množstvo regulácií, znížiť dane, decentralizovať moc politikov či legalizovať drogy a offshore firmy sa stanú úplne nezaujímavé.

Za zmienku stojí, že najpopulárnejší klienti a najväčší vlastníci offshore firiem sú politici —tí, ktorí proti daňovým rajom a offshore firmám ‘oficiálne’ bojujú. Kvôli tomuto jednoduchému faktu, akýkoľvek boj proti offshore firmám ‘je proforma’, ktorý len zvyšuje náklady na založenie a prevádzku offshore firiem, ale nikto nemá reálny záujem používanie offshore firiem zastaviť (technicky sa to ani nedá, ak štát nechce podnikateľom znemožniť robiť medzinárodný biznis). Naopak kryptotechnológie ako kryptomeny tieto náklady výrazne znižujú (na offshore biznis už nepotrebujete prebyrokratizované bankové účty).

Bizarné analógie

Páni z Mossack Fonseca vo filme vyzerajú ako ťažkí zločinci. Niet sa čomu čudovať, že Mossack Fonseca za tento film Netflix priamo žalujú
Vo filme to napríklad vyzerá tak, že profitujú zo smrti 20 ľudí, ktorí zomreli pri lodnom nešťastí. Mossack Fonseca založil viac ako sto tisíc firiem, robili to na bežiacom pase v súlade s platnými zákonmi v Paname.

Obviňovať ich za to, že niektorí ich klienti v svojom biznise boli podvodníci, je ako keby sme začali obviňovať najväčších mobilných operátorov, že ich zákazníci, ktorí používajú ich mobilné čísla sú teroristi alebo podvodné firmy, ktoré okrádajú starých dôchodcov. Prípadne je to ako obviňovať vývojárov Toru, že cez ich softvér pedofili sťahujú detskú pornografiu. Alebo ešte viac absurdné — obviňovať všetky centrálne banky, že je to práve organizovaný zločin, ktorý používa najväčšie množstvo ich práve vytlačených papierových bankoviek.

Podobne ako mobilný operátor, vývojár Toru či centrálna banka nenesie žiadnu zodpovednosť za etické správanie svojich klientov, nenesie takúto zodpovednosť ani veľko-zakladateľ firiem, ktorý to rovnako robí vo veľkom a v súlade s platnými Panamskými zákonmi.

Páni z Mossack Fonseca sú zločinci a skončili v base

V rámci prebiehajúceho vyšetrovania páni Mossack a Fonseca boli zatknutí, na “bailout” ale prepustení. Vyšetrovanie nie je ukončené a podľa mojich známych z Panamy to zatiaľ vyzerá tak, že Mossack Fonseca žiadné lokálne zákony v Paname neporušili (aj keď v iných krajinách sú obvinení z prania špinavých peňazí). A ak za niečo budú reálne súdení, tak za to, že zanedbali investície do IT bezpečnosti a ochrany súkromia svojich klientov. Technicky Mossack Fonseca nerobili nič iné ako tisícky ďalších právnych a konzultačných firiem na celom svete.

Záver

V každom prípade The Laundromat je najlepšia reklama na založenie offshore firmy. Ak ju v súčasnom preregulovanom a ekonomicky neslobodnom systéme ešte nemáte, je najvyšší čas si ju založiť! 
Pomôže Vám to určite viac ako každé štyri roky krúžkovať “konečne tých správnych” politikov.