Prečo v Paralelnej Polis akceptujeme iba kryptomeny?

Napísal Juraj Bednar

Súvisí to s tým ako vznikla Paralelná Polis. Pražský projekt Paralelní Polis začal vrámci umeleckej skupiny Ztohoven. Niektorí z nás stále rozprávali o kryptomenách a o tom ako zmenia svet. V Ztohoven je niekoľko umelcov, ktorí sú praktickí, neradi o veciach teoretizujú, tak prišla prirodzená otázka – “keď je to také super, poďme to vyskúšať, na skutočnom projekte”. Okolo kryptomien sme mali niekoľko otázok:

  • Zvládnu to ľudia?
  • Dokážeme ich to naučiť?
  • Vieme za kryptomeny nakupovať všetko čo firma potrebuje?
  • Je možné prevádzkovať ekonomiku firmy alebo neziskovej organizácie, keď kurz kryptomien lieta hore-dole?

Na prvé otázky sme hľadali odpoveď tak, že sme si povedali, že vytvoríme niečo, čo sa nedá kúpiť nikde inde a donútime ľudí zaplatiť za to kryptomenami. Takto sa to budú musieť naučiť, ak chcú to, čo ponúkame.

Pre nás to bola výzva v tom, že sme si samozrejme obmedzili trh. Prirodzene existujú konzervatívni ľudia, ktorí to považujú za neprekonateľnú bariéru. A presne okolo toho sme postavili celý koncept – Paralelná
Polis ako celok láka ľudí, ktorí chcú skúšať niečo nové. Stretneme sa na polceste – príde človek s otvorenou hlavou, ktorý chce unikátny produkt
a to, že sa niečo nové naučí považuje za výhodu. To je všetko, čo potrebuje, všetkým ostatným ho prevedieme my.

Nakoniec dostane unikátny produkta odchádza s novou schopnosťou a skúsenosťou, ktorú môže využiť v živote aj inde ako u nás. Nie je to len platba za produkty, učíme ľudí ako kryptomeny využívať na to, aby boli trochu bohatší a najmä oveľa slobodnejší.

Keby sme akceptovali platbu kartami alebo bankovkami a mincami, my nezískame skúsenosť aké je to prevádzkovať neziskovku založenú iba na kryptomenách a klienti nezískajú novú superschopnosť používať kryptomeny – ľudia sú prirodzene leniví a ak sa tá úvodná bariéra “musím sa niečo nové naučiť” dá preskočiť priložením karty k terminálu, urobí to väčšina ľudí. Keďže sme neziskovka, nie je náš primárny cieľ zákazníkovi niečo predať, ale rozšíriť mu obzory a pomôcť mu vystúpiť z klasického finančného sveta do paralelnej ekonomiky založenej na unikátnej novej technológii kryptomien.

Ľudia si myslia, že si kupujú kávu alebo biohackerské produkty, ale k tomu im zadarmo pribalíme novú schopnosť a trochu slobody. Keď prídu domov a budú pozerať nasvoj zostatok v kryptopeňaženke, začnú nad tým trochu rozmýšľať. Prečo to včera bolo menej alebo viac? Dá sa to nejak využiť? A možno sa prídu opýtať. Naša odpoveď je “áno, dá“.

Kategórie: Nezaradené