Finisáž – Oľga Pašteková -Daimonion + Silvia Sviteková – performance

Napísal Palo Kovarik

Paralelná Polis, priestor pre slobodné umenie, vedu a technológie, hosťuje do 30.júna 2019 akademickú maliarku Oľgu Paštekovú v krásnych industriálnych priestoroch na Kominárskej ulici 3/C, s finisážou s názvom “Daimonion”. Finisáž otvoríme v stredu 26.6 o 19:00.

Výstava nachádzala inšpiráciu vo svete divokých zvierat, ako sú vlci, medvede a havrany, a paralelne v sebe nesie aj jej osobnejšie témy. Sloboda, nielen človeka, ale aj zvierat, sa objavuje v dielach autorky pravidelne a jej spolupráce zahŕňajú aj projekty pre Lesoochranárske zoskupenie VLK, Pes v núdzi a rôzne charitatívne podujatia. Najčastejšie vnímaný objekt obrazov je v tejto výstave vlk – symbolika s vlkmi viazaná je opisovaná ako nespútaná vlna inštinktov a slobody. V kontexte Paralelnej Polis sa významy samotného priestoru a vystavených obrazov navzájom prepíjajú.

Mytologické výjavy ukrývajú symboly slobody, transformácie, života a smrti a tiež tému ochrany prírody – domova divokých zvierat. Divoké zvieratá v kontraste s technológiami však v priestore Paralelnej Polis nezostali vyňaté z nedotknutej prírody, ale obrazy sa stali len ako okno z technologického centra do neporušenej prírody.

Typický umelecký rukopis Oľgy Paštékovej ju robí výraznou osobnosťou slovenskej výtvarnej scény s početnými spoluprácami aj samostatnými výstavami. Polis sa touto výstavou otvára svetu umenia, ktorého tématika sa týka myšlienok slobody.

Súčasťou programu finisáže bude aj tanečná performancia Silvie Svitekovej, ktorá sa zaoberá nielen samotným priestorom a rôznym objektom, ktoré sa v ňom nachádzajú, ale taktiež reaguje a svojím spôsobom najdväzuje na vystavené diela.

Silvia je absolvetkou bakalárskeho štúdia v odbore Tanečné divadlo a performancia na VŠMU v Bratislave. Je členkou občianskych združení mimoOs a PlaSt.

Oľga Paštéková (*1984, Bratislava, SK) je absolventkou Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave (ateliéry prof. Csudaia, prof. Popoviča, prof. Fischera). Študovala aj na viedenskej Akadémii umení u prof. D. Richtera. Primárne sa pohybuje na bratislavskej a viedenskej výtvarnej scéne, no vystavovala aj v Česku, Nemecku či v Belgicku.
www.olique.sk

Paralelná Polis
Abstraktná symbolika Oľginých obrazov sa zhmotňuje na jej preglejkách, Polis sa snaží zhmotniť abstrakné pojmy slobody vo svojej činnosti. Abstraktný pojem slobody sa v Paralelnej Polis konkretizuje experimentovaním s decentralizáciou spoločenských štruktúr, kryptomenovými transakciami, bezpečným šifrovaním a anonymnou komunikáciou.
Zámerom Paralelnej Polis je sa touto výstavou otvoriť umeleckým komunitám a ľuďom milujúcim a tvoriacim umenie a výjsť zo svojho tieňa čiernej fasády budovy; podaktorým stále neprístupnej.

………………………………………………………………

Otvorené od pondelka do piatka 9.00 – 18.00, cez víkend 10:00 až 18:00
Kominárska 3/C, Bratislava
Výstava potrvá do konca júna 2019.

Paralelná Polis je paralelný svet – kryptokaviareň Bitcoin Coffee, inkubátor CryptoHub, Inštitút Kryptoanarchie.
https://paralelnapolis.sk/

Otváracie hodiny: Pondelok-Piatok 9:00-18:00, Sobota-Nedeľa 10:00-18:00

Ak máte záujem o virtuálnu prehliadku priestoru, kde si môžete prezrieť obrazy z pohodlia domova, kliknite

https://paralelnapolis.sk/vr/

Obrazy je možné zaúpiť za kryptomeny, ceny na vyžiadanie.

Kategórie: Nezaradené