Hlasom ovládaný automat a podobné príhody

Napísal Miroslav Trenčan

Nedávno som zablúdil hneď na niekoľko štátnych úradov. Všetci to poznáme, všetci sa na to tešíme. Bol som sa registrovať na úrade práce. Dôvody vám kľudne prezradím, ak mi ukážete dôkaz, že ste finančne podporili Paralelnú Polis.

Začalo to v krásne slnečné ráno, dal som si košelu a mozog predal mozgu koordináty úradu práce. V meste som zabral posledné parkovacie miesto a vybral sa do budovy s tabuľou “Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny”. Pred vstupom ma zalial pot, prišli otázky typu “Čo tu robíš? Sem nepatríš, nešlo by to vyriešiť lepšie?”. Argumenty sa seba nenechali dlho čakať “Snáď im nebudeš prispievať na veci, ktoré beztak nepoužívaš. Dosť, že ti to roky strhával z platu chudák zamestnávateľ.”

Prejdem pár schodov, vedľa dráha pre kočíky, na plastových dverách nápis tlačiť. Pár sekúnd príjemného vzduchu a bol som vo vnútri. Na vrátnici ma ďalej nasmerujú na prvé poschodie, tam je vraj automat na čakacie lístky. Našťastie som nečakal, že by som na úrade nečakal, takže žiadne prekvapenie. Dokonca to znelo mierne pokrokovo. Až kým som na to prvé poschodie neprišiel. Automat som síce našiel, ale ako spravny sociálny tvor som prvú zaregistroval akúsi pani sediacu hneď vedľa automatu.

Tá sa ma hneď pýta kam a odkiaľ idem. Odpovedám, že sa idem registrovať na úrad práce a z akej oblasti som. Aj túto informáciu vám rád poskytnem za finančný príspevok Paralelnej Polis.
Teta šikovne presmeruje ruky k veľkému dotykovému dispeju automatu, 3-krát ťukne prstom a som zachránený. Podáva mi lístok a ja si radostne povzdychnem, koľko sekúnd trápenia mi ušetrila. Ešteže som roky prispieval na to, aby sme teraz mohli mať takéto super automaty s hlasovým ovládaním!

Zároveň mi bol podaný štvorstranný formulár, kde som si opäť pripomenul písanie rukou a perom. Priznám sa, nikdy som v tom nebol dobrý a nechýbalo mi to. Vo formulári som vypísal iba to nevyhnutné, o aké pozície mám záujem som nechal prázdne. Bol som tam, aby mi úrady dali pokoj, nie ma obťažovali pracovnými ponukami, ktoré si viem prehladnejšie pozrieť napríklad na profesii.

Na tabuli zasvietilo moje číslo, ide sa na vec. Ako prvé mi pani nafotila množstvo dokumentov, ktoré som mal podpísať. Väčšinou o tom, na aké rôzne príspevky budem mať nárok. Žeby mi aspoň pár percent toho, čo som do nich nedobrovoľne vrazil vrátili?
Perom povypisujem, čo treba a dostávam napomenutie. Pani vraj potrebuje vedieť, o aké pozície mám záujem. Odpovedám, že mi to je jedno. Len jej to jedno nie je, ona potrebuje vedieť, akú prácu mi má hladať, mám zadať aspoň dve. Aké milé. Poviem, že niečo v oblasti 3D tlače a modelovania. Za prvé by som sa takej ponuke nebránil a za druhé mi takú nenájde, tak snáď budem mať od nich väčší pokoj. K tomu dostávam otázku “Čiže počítače? Niečo s počítačmi?”. Už viem koľká bije, nezabíjam čas odpovedaním, prikývnem. Následne jej ešte napadlo či by som nechcel robiť sieťového administrátora. Zvládol som sa nesmiať.

Ako dobre, že mi prácu hľadá profesionál, ktorý sa vyzná na trhu práce. Vie, čo bolo “in” pred 20timi rokmi a predpokladám, že jej nasledovníčka bude za 20 rokov vedieť, čo bolo “in” dnes. Je to taká pekná motivácia, aj vy môžete mať prácu, na ktorú nemáte kvalifikáciu. Stačí si nájsť zamestnávateľa, ktorý k svojmu fungovaniu nemusí vykazovať zisky.

Ďalší deň mali nestránkový, teta pravdepodobne nahodila do počítača to, čo som ja písal na papier. Veľa šťastia lúštiť to po mne. Polovicu veci si radšej domyslí, než aby volala grafológa. Určite mi nájde prácu, ktorú nebudem vedieť odmietnuť. A ak by náhodou nie, tak mi pohrozí vyradeným z evidencie, na čo si môžem sólo platiť zdravotné.

Profesia mi každý deň posiela mailom, pre mňa stvorené ponuky, bez toho, aby som kdekoľvek chodil, parkoval a obťažoval nejaké tety. Ak by mi nestačilo, je tu tiež LinkedIn a mnohé podobné online služby, ktoré vám nájdu brigády, zákazky, či trvalé práce. Nemajú síce hlasom ovládané automaty, ale ani vám nezabijú pol dňa času.

Predpokladám, že aj vy si občas pri fungovaní štátnych inštitúcii nájdete niečo, čo vám nesedí. Ak áno, navštívte akcie Paralelnej Polis v Bratislave. Dozviete sa tam, že to ide robiť aj lepšie. Dokonca bez toho, aby sme čokoľvek rušili alebo ničili.