e-Kasa — ďalší malý krok k veľkej finančnej diktatúre na Slovensku

Napísal Pavol Luptak

e-Kasa predstavuje slovenskú verziu českého EET.
Ide o plošné špehovanie všetkých finančných transakcií s online reportovaním a okamžitým prepojením na slovenskú Finančnú správu.

Prečo je EET/e-Kasa vlastne problém?

Pokusím sa zosumarizovať viacero vážnych dôvodov, prečo je EET a teda aj e-Kasa problém:

  1. Kompletná centralizácia finančných transakcií všetkých občanov, ktorá povedie k obrovskému riziku potenciálneho zneužitia úzkou skupinou ľudí (aj napriek tomu, že transakcie sú po ceste šifrované, na konci na Finančnej správe budú dešifrované). Toto riziko je obzvlášť kritické napríklad v ČR, kde Finančná správa je ovládaná Babišom, ktorý vďaka EET môže disponovať cennými informáciami o svojej konkurencii.
  2. Prípadnú pseudonymizáciu/anonymizáciu posielaných transakcií je možné prelomiť.
    O potenciálnom deanonymizačnom útoku som písal tu.
  3. Možnosť reálneho hackerského útoku na Finančnú správu, kedy všetky naše centrálne zbierané transakcie uniknú.
    e-Kasa tiež vytvára obrovský korupčný tlak na interných zamestnancov Finančnej správy, ktorí tieto informácie dokážu tiež vyniesť a zneužiť.
  4. Neexistencia relevantných štúdií, že EET v ČR reálne pomohlo a zvýšilo výber daní (podobne je to aj v iných krajinách).
    Elektronické verzie registračnej pokladnice sa presadili v roku 2010 v Bulharsku a Švédsku, neskôr v Chorvátsku, Portugalsku a iných krajínách. Ani v jednej v tejto krajine sa nedokázalo, že by zavedenie prinieslo extra bonusy do štátneho rozpočtu. Práve naopak. Ekonomika Talianska či Portugalska naďalej čelí bankrotu. V Bulharsku aj Chorvátsku žiadne ekonomické oživenie stále nenastáva.
  5. Kompletná elektronizácia e-Kasa neprináša žiadnu výhodu v prípade boja proti daňovým podvodom oproti tradičným registračným pokladniciam:
    Podobne ako doteraz obchodník nemusel vydať účtenku z tradičnej registračnej pokladnice (a hrozila mu za to pokuta), tak nebude musieť vydať účtenku ani z e-Kasa (a tiež mu bude za to hroziť pokuta).
    Štát môže len zvyšovať výšku týchto pokút a nastavovať ich na likvidačnú úroveň.
  6. Ďalšia nezmyselná štátna regulácia (ako e-Kasa) nezničí, ani neminimalizuje “šedú” ekonomiku.
    Práve naopak spôsobí, že znechutení podnikatelia štátom (ktorý stratil posledné zvyšky férového prístupu k podnikateľom) budú do šedej alebo čiernej ekonomiky ešte viac dobrovoľne prechádzať.
  7. Povinnosť požívať e-Kasa bude diskriminačná voči všetkým podnikateľom, ktorí nie sú dostatočne technologicky zdatní (napríklad kvôli svojmu vyššiemu veku) alebo majú menšie zdroje na jej nasadenie, údržbu či prevádzku (napríklad malí živnostníci).
    Toto sa reálne deje aj s EET v ČR.
  8. e-Kasa je výsmech všetkým občanom v situácii, kedy máme na Slovensku obrovské nevyšetrené daňové škandály (medializované úniky DPH kryté Kaliňákom/Počiatkom, kauza Bašternák, euro/štátne dotácie “našim ľudom” na Východnom Slovensku..).
    V tejto situácii je e-Kasa skutočne “podpásové” rozhodnutie štátu plošne špehovať všetkých čestných podnikateľov (na úkor pár nečestných, ktorých častokrát podvody aj tak nedokáže vyšetriť).
  9. Silová asymetria medzi štátnym úradníkom a podnikateľom.
    Vďaka systémom ako EET alebo e-Kasa sa podnikateľ dostáva pod tlak neustáleho špehovania štátom (pričom naopak tento tlak bohužiaľ nefunguje). Úradník má takmer neobmedzenú moc kontrolovať, hodnotiť a rozhodovať čo je priestupok alebo porušenie zákona a prakticky ľubovoľne tieto porušenia trestať. Ďalšia takáto regulácia predstavuje ďalší bič na podnikateľov, ktorý bude možné zneužiť v politickom boji či na kompromitovanie nevhodných ľudí alebo organizácií.

Vážne protesty proti EET v Čechách, petície proti EET, likvidačné pokuty voči malým podnikateľom

V Čechách prebiehalo viacero anti-EET protestov EET: Zavíráme, demonstrujeme. Přehled protestů proti elektronické evidenci tržeb, která právě začíná, Protest proti EET: Živnostníci pořádají darovací trhy, odmítají šmírování, Pod koněm se demonstrovalo proti EET a za svobodu podnikání, Desítky lidí vyšly v Praze do ulic. Protestovaly proti EET.

Odpor voči EET vyjadrili dokonca aj najvyšší sudcovia ČR Soudce Šimka: EET mě děsí. Je to jakoby všem vložili do mozku čip, protože jeden krade.

Proti EET bolo spustených viacero petícií — až s vyše 20000 vyzbieranými podpismi (Petice k iniciativě NECHCI EET, Petice za zrušení EET má přes 20 tisíc podpisů a Senát se jí bude zabývat).

V Pražskej Paralelní Polis sme sa rozhodli EET oficiálne bojkotovať a publikovali sme anti-EET manifesto “Vyjádření Paralelní Polis k EET”, kde sme odmietli EET ako prostriedok štátnej diktatúry:

Koncept Paralelní Polis vychází z manifestu jednoho ze zakladatelů Charty 77 Václava Bendy a jeho apelu na potřebu paralelní ekonomiky ve svobodné společnosti. Ekonomické nástroje byly vždy používány jako nejúčinnější nástroj kontroly:

„Politická moc pokládá tuto oblast za rozhodující prostředek pro svévolné ovládání občanů a současně ji co nejpřísněji reglementuje.“

„Politická moc zřejmě chce zlomit iniciativu Charty 77 především tím, že její účastníky vystaví nesnesitelnému ekonomickému tlaku.“ [1]

Systém EET pokládáme za reálný nástroj centralizované kontroly občanů ze strany státu. Centrálně ukládané informace o každém uskutečněném obchodu mohou být v budoucnu plošně zneužívány a souhrnná data o zákaznických preferencích představují drastický zásah do soukromí všech občanů.

S ohledem na tento závažný fakt a vzhledem k tomu, že paralelní ekonomika představuje základní pilíř původní koncepce paralelní polis Václava Bendy (principy fungování společenství Charty 77), tímto prohlašujeme bojkot vůči systému centrální ekonomické diktatury EET a vyzýváme všechny občany České Republiky, aby dělali to samé.

Paralelní Polis neakceptuje a nikdy nepřistoupí na pravidla EET.

Na tému EET som tiež napísal článok “Historický precedens: EET vs. Paralelní Polis” a tiež som k tomu vytvoril relevantnú prezentáciu a k tejto téme poskytol interview do viacerých českých médií (napríklad tu alebo tu).

Aj napriek tomu, že Paralelní Polis EET naďalej verejne bojkotuje (a riskuje tým samotné zatvorenie priestoru), všetci podnikatelia v ČR ho museli pod nátlakom štátu akceptovat a zaviesť. Sme svedkami desiatok prípadov, kedy nevydanie účtenky k EET viedlo k likvidačným pokutám a malých českých živnostníkov zabilo (Zuzana nedala tajnému kontrolorovi účtenku na 10 korun. EET nic nezatajila, úřad jí přesto napařil likvidační pokutu, Pokuta 15 tisíc za Tic Tac za 15 korun? Kontrola EET „skřípla“ důchodkyni, atď).

e-Kasa na Slovensku

Je to smutné a zarážajúce zároveň, ale slovenskú verziu EET e-Kasa si na Slovensku prakticky nikto nevšimol. O e-Kasa informovalo viacero slovenských médií (Pravda, Zive.sk, eTrend), ale tí len citovali oficiálnu tlačovú správu TASR/SITA, ale nijako sa nepustili do kritiky tohto pripravovaného systému.

Slovenskí občania bez výhrad a zbytočného reptania akceptujú další malý krok k veľkej finančnej diktatúre. Podobne ako už akceptovali množstvo iných slobodu obmedzujúcich regulácií, zákonov a nariadení (zákaz hotovosti nad istú sumu, povinné kontrolné hlásenia DPH, zákaz anonymných prepaid kariet, …)

Záver

Osobne za najväčšiu výhodu systému e-Kasa pokladám plošné znechutenie všetkých slovenských podnikateľov, vďaka ktorému bude veľa z nich hľadať nové spôsoby slobodného podnikania bez štátnej buzerácie.
A verím, že je to práve paralelná spoločnosť a kryptomeny, ktoré môžu predstavovať malé, ale jasné svetlo na konci ich podnikateľského zúfalstva.