Banky démonizujú krypto aj v Británii

Napísal ppadmin

Dňa 11. júna 2018 vydal regulačný orgán pre finančné služby vo Veľkej Británii Financial Conduct Authority (FCA) list, ktorý bol smerovaný CEO bankám, poisťovniam a investičným spoločnostiam. Obsahoval usmernenie a analýzu rizík finančného zločinu spojeného s kryptomenami. Okolo 58,000 finančných inštitúcií, bánk a firiem prijalo upozornenie, v ktorom FCA apeluje na zvýšené riziko a kontrolu pri uzatváraní zmlúv s klientmi, ktorí vykazujú obchodné aktivity alebo príjmy z aktivít súvisiacich s kryptomenami alebo ICO.

The Financial Conduct Authority (FCA) je regulačný orgán, ktorý sa zameriava na reguláciu firiem pôsobiacich v oblasti finančných služieb vo Veľkej Británii. Spolu s Bank of England a Prudential Regulation Authority (PRA) tvoria od roku 2012 trojicu najdôležitejších regulačných orgánov finančnej politiky s významnými právomocami vo Veľkej Británii.

Zástupca guvernéra a CEO Prudential Regulation Authority (PRA) poslal list 28. júna, v ktorom obhajuje informácie z FCA listu a zdôrazňuje riziko “poškodenia dobrého mena” bánk, ktoré neakceptujú usmernenia v rámci obchodovania s kryptomenami.

Existuje množstvo legálnych druhov biznisu využívajúceho kryptomeny, regulátori sa zameriavajú iba na kriminálne využitie kryptomien. Banky sú tak nútené zvýšiť náklady na preverovanie všetkých účtov v súlade s novou politikou ohľadne kryptomien.

CEO organizácie PRA označuje riziká spojené s kryptomenami ako relevantné v súvislosti s dodržiavaním zákonov a vyzýva, aby banky v súlade so zákonmi konali: (i) obozretným spôsobom; (ii) mali pripravené účinné stratégie v prípade rizika; a (iii) spolupracovali s regulátorom; konali otvoreným spôsobom a boli pripravené v prípade potreby zverejniť všetky potrebné firemné dáta.

Riadiace inštitúcie vykazovali už dlhší čas napätú atmosféru v boji proti kryptomenám. Britské finančné orgány jednoduchým listom oznámili bankám, aby zaujali odmietavý status quo: nepovoliť nové účty a  zatvoriť existujúce účty, ktorých biznis súvisí s kryptomenami. Hoci v liste FCA prikladajú technológiám ako blockchain a kryptomeny značný význam, orientujú sa na postoj založený na analýze rizík, kde kryptomeny vystupujú ako indikátory vysokého rizika. Napriek tomu, že najväčšie množstvo kriminálnych činov je financovaných fiat peniazmi, v tejto kauze  sa banky stavajú aktívne pri  zodpovednosti za kriminálne činy vo svete a “vypnutím” krypto-biznisu im tak snažia zabrániť (terorizmu a organizovanému zločinu).

Niekoľko firiem na Slovensku využívajúcich kryptomeny pri podnikaní bolo postihnutých zatvorením bankových účtov bez vysvetlenia s odvolaním sa na obchodné podmienky. Riaditelia slovenských bánk odmietajú obdržanie podobného listu alebo nariadenia od regulačných orgánov, aký bol rozposlaný britským bankám. Napriek tomuto oficiálnemu vyjadreniu “v rámci obozretného podnikania”  si ako firma využívajúca kryptomeny bankový účet neotvoríte.

Vo vojne medzi finančným systémom a firmami/podnikateľmi sú banky v prvej línií. Keďže súčasný finančný systém zaznamenal aktivitu, ktorú kryptomeny spustili, ich strach je zrejmý a očakávateľný.

Rozposlanie priameho listu bankám bez akýchkoľvek argumentov je ďalším krokom regulátora v snahe o zachovanie podstaty svojej existencie – tradičného bankovníctva.

Hoci ich inštitucionálne a zákonné ukotvenie im oficiálne dáva posledné slovo, skutočne posledné slovo majú aj tak krypto-technológie, ktoré každým dňom čoraz viac otvárajú dvere paralelného ekonomického systému, imúnneho voči regulátorom.

Zdroje:

https://www.fca.org.uk/publication/correspondence/dear-ceo-letter-cryptoassets-financial-crime.pdf

http://www.elexica.com/-/media/files/articles/2018/fintech/pra%20-%20dear%20ceo%20letter.pdf

https://www.financialcryptography.com/

http://www.businessinsider.com/uk-financial-conduct-authority-warns-bank-ceos-about-cryptos-2018-6

https://www.coindesk.com/uks-financial-watchdog-issues-letter-to-banks-on-risks-of-crypto/

https://www.zive.sk/clanok/132891/banky-ziaden-prikaz-na-rusenie-uctov-firiem-s-kryptomenami-nemame-majitel-hovori-opak/