Ako zachrániť ľudské životy a dostať za to spravodlivo zaplatené

Napísal ppadmin

Naokolo zúri Corona Virus. Našťastie pracujem z domu, takže samého seba dať do “inverznej karantény” nie je problém. Mám skvelý biznis nápad: vlastním drona a bývam veľmi blízko obchodu s potravinami, toaletným papierom a hneď vedľa je aj lekáreň. Urobím si stránku, kúpim reklamu na facebooku a budem ponúkať “Corona-free” donášku vecí dennej potreby: jedlo, toaletný papier, výživové doplnky, antiseptické prostriedky…

Je to jasné, ak zachovám vysoký hygienický štandard, môže viac ľudí zostať doma a zabrániť šíreniu nákazy. Kúpim si zásobu respirátorov, ktoré budem používať na nákupoch. Vďaka Bohu nežijem v Čechách, kde by mi ich kvôli zákazu/cenovému stropu nemal kto predať. Keby aj zdraželi, stále sa to oplatí, lebo jedným môžem obslúžiť viacerých ľudí, ktorí si ich nemusia kupovať. Môže ich ostať viac pre zdravotnícky personál.

Keď si niekoľko ľudí objedná donášku, oblečiem sa do ochranného odevu nasadím respirátor a idem nakúpiť. Po nákupe prebehnem všetky veci dezinfekčným prostriedkom a zabalím. Potom to zavesím na drona… do hája, najskôr si musím urobiť “vodičák” na drona, čo trvá nejaký čas, počas ktorého bude Corona zabíjať a musím za to zaplatiť. Aby som neprerobil, budem toto musieť premietnuť do ceny, takže menej ľudí si to bude môcť dovoliť. Chudobnejší budú vo väčšom nebezpečenstve, možno niektorí z nich zomrú. Okrem toho, ovládať drona bez priameho dohľadu nie je povolené, takže môj dosah je značne obmedzený.

Prečo vlastne drona? Lebo:

  • Znižujem riziko nákazy a nemusím ako alternatívu míňať vzácny respirátor (on totiž nevydrží večne – po určitom množstve prefiltrovaného vzduchu ho treba vymeniť!)
  • Let vzdušnou čiarou je rýchlejší, takže môžem za daný čas obslúžiť viac ľudí. Môžem ponúknuť nižšiu cenu a tým si moju službu budú môcť kúpiť aj chudobnejší. Viac zachránených životov.
  • Odhadujem, že energia do batérie drona je lacnejšia ako palivo do auta. Ak by som chodil pešo, bola by služba ešte drahšia, lebo čas je zo všetkého najdrahší.
  • Dron nevypúšťa smradľavé alebo nezdravé plyny, vzduch môže byť čistejší.

Počkať, ako mi tí ľudia zaplatia?! Dron by mohol mať košík na zber hotovosti, ale to je ďalšie riziko nákazy a ešte aj krádeže, takže radšej bezhotovostne. No a teraz vymýšľať, ako nevystrašiť ľudí tým, že mi musia dať číslo platobnej karty (nepoznajú ma, ako vedia, že im “nevybielim” celý účet?) Šlo by to cez Bitcoin, samozrejme, ale výkyvy kurzu môžu viesť k vyšším daniam, takže aj k vyššej cene služby. 🤔

Ochrániť drona pred nákazou alebo poškodením nie je také zložité. Stačí tovar spustiť na špagáte s navijakom. V prípade zaseknutia možno lacný špagát obetovať (úplným odvinutím). Toto ale dron priamo nevie, takže budem musieť zostrojiť prídavný modul s vlastnou bezdrôtovou komunikáciou. To nie je veľmi ťažké, mám nejaké motory a Arduino. Ešteže existujú voľné frekvencie. Si predstavte, že by som musel kvôli tomu ísť ešte aj vybavovať povolenie od telekomunikačnému úradu a platiť tisíce EUR!

No stále som si nie dosť istý, či sa investícia do licencie oplatí. Aké sú alternatívy? Vlastné auto nemám. Mohol by som ísť nejaké kúpiť, ale to by trvalo dlho obzvlášť spolu s registráciou atď. Požičiavanie áut je extrémne drahé. Možno by som mohol vziať Uber? Škoda, že už je zregulovaný a tým pádom drahší, ďalší ľudia si nemôžu túto službu dovoliť. Možno by som mohol skúsiť podať inzerát a najať človeka s autom aby iba rozvážal tovar. Kurnik, je to dosť dlhá doba a veľa vybavovania. A musím k cene prihodiť náklady na dane, zdravotné a sociálne poistenie. Škoda, zase menej zákazníkov a viac času pre Coronu.

Otázkou je, či môžem robiť takúto službu “len tak”, alebo treba ešte spĺňať ďalšie regulácie, o ktorých neviem. Do basy nechcem ísť. Radšej si najmem právnika, ktorý mi poradí. Ďalší ľudia si to nebudú môcť dovoliť. Začínam veľmi pochybovať či sa mi všetky tie investície vôbec vrátia.

Jasné, zachraňovanie životov je dôležité a mohol by som ísť altruisticky do mínusu. Rád robím prospešné činnosti, napríklad aj pomoc so vzdelávaním v Paralelnej Polis. Lenže nemám neobmedzene veľa peňazí, takže v určitom momente by som tak či tak musel prestať. Ľahko by sa mohlo stať, že nastavením cien príliš nízko by som vo výsledku obslúžil ešte menej zákazníkov.

No nič, nevyzerá to ktovieako nádejne, nechávam drona ležať v skrini a pokračujem v programovaní.

Záver

Možno táto storka vyzerá ako ťažké sci-fi, avšak je to realita. Fakt som doma, fakt mám drona (nosnosť okolo 2kg, ak pochybujete o reálnej užitočnosti; inak nemusí byť autonómny, aj keby som ho ovládal na diaľku, stále to má svoje výhody) aj elektroniku/motory a fakt by som to zvládol po technickej stránke. Neviem určite, či by sa to oplatilo, ale pár dní lietania a trochu reklamy by som si mohol dovoliť na skúšku. Do väčších investícií si netrúfam.

Keby bolo zle, mohol by som takto vypomôcť niečím, čo som doteraz ani nepovažoval za kapitál. Škoda tých regulácií.

Je zaujímavé, ako zákony môžu obmedziť naše konanie dobra, až do tej miery, že zabránia záchrane životov. Filozofická otázka: ak ti niekto silou bráni zachrániť druhému človeku život, alebo ti to sťažuje, nie je to to isté ako vražda?

Tu sa mi opäť pripomína výrok môjho kamaráta: “Zákony, ktoré ti zakazujú konať dobro sú ešte horšie ako zákony, ktoré ti prikazujú konať zlo.” (Lebo je vyššia motivácia s tými druhými niečo urobiť.)

Prajem veľa šťastia v boji s Coronou! Ak sa niekomu zdá tento nápad realizovateľný, nepýtajte sa ma na povolenie ho použiť. Považujte ho za zverejnený pod licenciou CC0.

Kategórie: Názory