Ako sme použili shitcoin

Napísal Miroslav Trenčan

Nedávno sme sa ako skupinka kryptoanarchistov rozhodli ísť na spoločnú dovolenku. Akokoľvek šokujúco to znie, ak k anarchii pridáte matematiku, nečaká na vás chaos, ale kooperácia a prosperita. Roky to úspešne dokazuje Paralelní Polis v Prahe, čoskoro sa naprieč svetom pridajú viaceré nové, vrátane Bratislavskej. A samozrejme my sme si to otestovali mimo iné aj na dovolenke.

Ako destináciu sme si zvolili holandský Amsterdam. Kvôli dobrému jedlu, architektúre a romantickým kanálom. Pochopiteľne. Nič iné za tým hľadať netreba.
Holandsko je známe svojím unikátnym platobným systémom, kde na každom mieste funguje a nefunguje niečo iné. V jednej reštaurácii vôbec neberú bankomatové karty, v inej neprijímajú hotovosť, v ďalšej vám neprejde platba cez mastercard, lístok na vlak si nekúpite cez visa atď. Kombinácii a možností ako si príjemnú Amsterdamskú dovolenku skomplikovať platením je viacero.

Nás však bolo niekoľko, všetci inak pripravení, ale niečo sme mali spoločné. Z čias, keď sa to zdalo ako dobrý nápad vlastníme všetci Litecoin. Dlhé roky fungujúci shitcoin ideálny na bežné platby. V Amsterdame sa však kryptomenami platiť takmer nedá, ak teda nechcete robiť značné kompromisy v kvalite jedla, či služieb.

Na celý problém sa našlo naozaj jednoduché riešenie. Za obed, či večeru zaplatil vždy kto mal možnosť. Teda osoba, ktorá mala dostatok cashu, alebo vhodnú kartu. Následne sme sa vyrovnali cez Litecoin. Poplatky sú zanedbateľné, funkčné peňaženky sú aj pre iOS aj Android. Coinomi je v tomto smere uplny ideál. Hromadný platca ukáže QR kód adresy, každý si ju naskenuje, pozrie na bloček, napíše do peňaženky presné množstvo v € a dá poslať. O zvyšok sa postará peňaženka, ktorá eurá prepočíta podľa aktuálneho kurzu na LTC a odošle ich na naskenovanú adresu.

V porovnaní s hľadaním podnikov, kde si každý vie platiť sám, alebo vyrovnávaním sa cez iné platobné metódy je toto výrazne pohodlnejšie a rýchlejšie

Tak sme problém vyriešili, naše kryptoanarchistické srdiečka poskočili každou platbou a cena LTC si letela dole tak ako zvyšok krypta. To len ak ste si mysleli, že je tu korelácia medzi používaním krypta a cenou na burze.

Takto sa dá fungovať kdekoľvek vo svete, ak ste aspoň dvaja. Každý má dnes smartphone, každý si môže stiahnuť peňaženku na kryptomeny. Je to tiež veľmi dobrý spôsob ako naučiť vašich kamarátov a známych používať kryptomeny. Na mieste im to celé ukážete, zaberie to minúty. Ak ich to nezaujme okamžite, na tie drobné pravdepodobne zabudnú. Akonáhle pôjde cena v násobkoch hore, veľmi rýchlo si spomenú, poďakujú sa vám a začnú sa reálne zaujímať.

Používať kryptomeny pri výmene medzi kamarátmi môžete aj doma. Niekto potrebuje, aby ste sa mu pozreli na motor auta, opravili prehadzovačku na bicykli, alebo rozchodili zamrznutý počítač ? Ukážte im QR kód vašej adresy, dajte si tu námahu a pomôžte im s prvou platbou. Zrazu bude všetko omnoho jednoduchšie. Stačí ten prvý, mierne nepríjemný krôčik.

Neváhajte a využívajte kryptomeny. Nebolí to (ak nesledujete kurz) a v určitých prípadoch vedia byť praktickejšie ako prehrabávanie sa mincami, alebo rozmieňanie veľkých bankoviek.