Site icon Paralelná Polis

Kryptomenová peňaženka vs burza – aký je rozdiel?

Často sa nám stáva, že niekto príde do Paralelnej Polis s “peňaženkou”, z ktorej má problém zaplatiť u nás na termináli. V skutočnosti si používateľ mýli pojem peňaženka a burza (alebo “custodial peňaženka”). V tomto článku sa pokúsim popísať rozdiel medzi týmito aplikáciami.

Peňaženka

Kryptomenová peňaženka je aplikácia, ktorá spravuje privátne kľúče (a adresy) a umožňuje robiť kryptomenové platby. Medzi príklady peňaženiek patrí napr. Coinomi (podporuje rôzne kryptomeny vrátane Bitcoinu a Litecoinu), Phoenix alebo Breez (podporujú Bitcoin, vrátane nového rozšírenia na platby Lightning Network) alebo Trezor One, Trezor T či Ledger S alebo Ledger X (hardvérová krypto peňaženka).

Platba z peňaženky prebieha naskenovaním QR kódu s platobnými inštrukciami (ktoré obsahujú “platobný predpis” – adresu, sumu, či “lightning invoice). Po naskenovaní nie je potrebné urobiť nič, iba transakciu, ktorá bola vytvorená na základe tohto predpisu potvrdiť. Peňaženka použije privátne kľúče na vytvorenie transakcie a odošle ju do siete.

Ak chcete vidieť ako funguje platba pomocou kryptomenovej peňaženky Coinomi (vrátane nákupu kryptomien priamo do peňaženky), pripravili sme pre vás názorné video, aj s návodom na inštaláciu tejto peňaženky.

Burza

Kryptomenová burza je miesto, kde môžete vymeniť kryptomeny za iné kryptomeny, ale aj eurá, doláre a podobne. Niektoré burzy umožňujú aj kúpu kryptomien pomocou kreditnej karty, či inou formou. Medzi známe burzy patrí Simplecoin, Coinmate, Binance, Kraken, Coinbase, Bitstamp a mnohé iné.

Tieto burzy sú prevádzkované väčšinou licencovanou spoločnosťou, ale niektoré (ako napríklad bisq alebo hodlhodl) sú aj decentralizované alebo peer to peer.

Aplikácie búrz vám umožnia poslať a prijať kryptomeny a často aj eurá, ale je veľký rozdiel v tom, čo to znamená. V prvom rade, zostatok na burze nie sú vaše kryptomeny – ako sa hovorí v kryptomenovej komunite “ak nemáte privátne kľúče, kryptomeny vám nepatria”. Mnohí klienti búrz boli sklamaní, keď burzu niekto hackol alebo skrachovala a oni prišli o kryptomeny, o ktorých si mysleli, že ich vlastnia. Jednoduchá analógia je medzi fyzickou peňaženkou a bankou – ak mám bankovku v peňaženke, sú to moje eurá, ak ich mám na účte, uložil som si ich v banke. Môžem banku inštruovať, aby ich niekam poslala, ale sú okolnosti, pri ktorých to nie je možné (napríklad banky v Grécku alebo na Cypre tento problém ukázali aj užívateľom tradičných bankových produktov).

Väčšina búrz má v podmienkach (vďaka tzv. “FATF travel rule”) napísané, že môžete vyberať krytpomeny len do svojej peňaženky.

Aj keď forma (naskenujem QR kód) je podobná, podstatných rozdielov je viac:

Ako rozoznať peňaženku a burzu

Aby to nebolo také jednoduché, mnohé peňaženky (vrátane Coinomi či Trezoru), majú integrovaný prístup na burzy. Čiže nie všetky appky, kde môžete zmeniť kryptomeny sú automaticky burzy. V Coinomi alebo Trezore môžete vymeniť pomocou integrácie na burzu napríklad Litecoin za Bitcoin. Rozdiel je ale v tom, že predávaná mena na burzu odíde v momente transakcie a výber nakupovanej kryptomeny príde do vašej peňaženky okamžite. Burza má teda prístup k vašim peniazom len na dobu transakcie. To stále nemusí znamenať, že prevod zbehne okamžite (aj takáto burza čaká na potvrdenie transakcie a občas si môže vypýtať ďalšie doklady).

Najjednoduchšie ako rozoznať burzu od peňaženky je “nevymýšľať” a používať peňaženky, ktoré odporúčame. Samozrejme, to neznamená, že by ste nemali používať burzy – burzy sú veľmi užitočné na nákup a predaj kryptomien. Ale správny spôsob použitia burzy je – poslať na burzu to, čo chcem predať (napríklad eurá), urobiť zmenu a vybrať to, čo som nakúpil. Na burze nie je rozumné držať “zostatok” a už vôbec nie ním platiť.

Ak však predsalen chcete rozoznať burzu od peňaženky, najjednoduchší spôsob je “spôsob prihlasovania” a ako ste si vytvorili účet. Čisto peňaženka po vás nechce osobné informácie (ani len e-mail adresu) a umožní vám vytvoriť zálohu privátnych kľúčov – väčšinou vás buď donúti alebo vám aspoň umožní zapísať si 12-25 (v závislosti od peňaženky) anglických slov, ktoré reprezentujú privátny kľúč. Túto zálohu odporúčame urobiť.

Ak si nainštalujete aplikáciu burzy, vytvoríte si používateľské meno a heslo, transakcie potvrdzujete burze, ktorá vám často pošle potvrdzujúcu linku e-mailom. Veľmi často si vypýta identifikačné doklady.

Ale ja burze “XY” verím…

To je fajn. Aj my veríme niektorým burzám. To ale neznamená, že fungujú dobre ako peňaženka na platby. Práve naopak, väčšina búrz explicitne vo svojich podmienkach zakazuje používať výber na čokoľvek iné ako vašu osobnú adresu (teda do peňaženky, ktorú vlastníte). Väčšina búrz napríklad nemá licenciu na posielanie peňazí (money transmitter), iba na výmenu jedného aktíva za iné.

V tomto blogu vás nechceme presvedčiť, aby ste všetky burzové appky odinštalovali. Presviedčame vás, aby ste nimi neplatili, ale zostatok si vybrali do peňaženky, ktorú môžete na platbu používať. Vyhnete sa tak čakaniu, stresu, poplatkom a nečakaným sklamaniam.

Ak ste v kryptomenách noví a máte svojich hrdinov, ktorí založili burzy alebo vám kamaráti odporučili nejakú superkúl peňaženku alebo burzu, je to fajn. V Paralelných Polis máme s platbami dlhoročné skúsenosti, používame ich dennodenne – a naša skúsenosť je: platiť z burzy je problematické a výsledok je veľa sklamaných a nahnevaných užívateľov. Skúste preto na našich skúsenostiach stavať a použite postup, ktorý odporúčame.

Exit mobile version