Ako na bezpečnejšie prehliadanie webu: Nový Brave prehliadač
Nosnou témou Paralelnej Polis je aj bezpečnosť a súkromie. Je to pomerne náročná téma, ale občas pár jednoduchých rozhodnutí môže prispieť k obrovskej zmene.
U mňa touto zmenou bol prechod z prehliadača Google Chrome na prehliadač Brave. Na mobilnom zariadení Brave používam už dávnejšie – ale tu treba povedať, že je to trochu iný projekt a nie všetky vlastnosti desktopového prehliadača má aj mobilný prehliadač. Poďme sa pozrieť, v čom sa Brave odlišuje od Chrome:
- Automatická integrácia HTTPS Everywhere. Pre stránky, ktoré sú dostupné cez HTTPS a sú v databáze kliknutie na linku ktorá neobsahuje https ide automaticky priamo cez šifrované spojenie, nečaká sa na presmerovanie. Výhoda: Rýchlejšie prehliadanie a zvýšená bezpečnosť. Táto funkcia funguje automaticky, netreba nič inštalovať ani na nič čakať (aj keď do Firefoxu a Chrome si môžete HTTPS Everywhere nainštalovať ako rozšírenie).
- Automatická podpora Tor. Ak chcete prehliadať stránky anonymne, stačí keď v menu zvolíte funkciu “New Private Window with Tor” a otvorí sa vám okno, v ktorom automaticky prehliadate cez anonymné pripojenie Tor. Netreba nič inštalovať ani integrovať.
- Automatické blokovanie reklám. Toto je podľa mňa jeden z hlavných dôvodov, prečo je Brave citeľne rýchlejší oproti Chrome a Firefox. Ale ako dlhoročný užívateľ Chrome so zapnutým blokovaním reklám pomocou uBlock Origin ma prekvapilo, že Brave sa mi zdá byť rýchlejší aj ako Chrome s uBlock Origin. Brave je naozaj rýchly browser. Okrem toho, že je rýchly blokuje aj rôzne trackovacie cookies a služby, takže máte o trochu viac súkromia.
Nová verzia desktopového prehliadača Brave podporuje aj Chrome rozšírenia, čo je dôvod, prečo som naň prešiel až teraz – staršia verzia nepodporovala rozšírenia, ktoré boli pre mňa dôležité.
Mimochodom, mobilný prehliadač Brave mi prináša to isté – nakoľko sťahuje menej reklám, je rýchlejší a žerie menej dát. Obzvlášť užívatelia obmedzených dátových paušálov sa potešia.
Ochráňte si svoje súkromie, ťahajte menej dát, nenechajte sa spamovať reklamou.
Otočenie filozofie Internetu
Filozofia Internetu alebo aspoň webu je takáto – poskytneme vám služby zadarmo, ale za to budete pozerať reklamy a vašu pozornosť predáme inzerentom.
S týmto prístupom je viacero problémov, aj keď je to samozrejme legitímny biznis model. Prvým problémom je, že centralizované reklamné siete nepodporujú reklamu na udalosti a projekty súvisiace s kryptomenami. Paralelná spoločnosť tak stráca svoje zastúpenie na trhu s pozornosťou, pretože paralelný finančný systém je súčasťou minimálne Paralelnej Polis – bez kryptomien to nevieme.
Odmeňovanie autorov ide takto cez sprostredkovateľov. Toto sa Brave snaží otočiť. Našu pozornosť tokenizuje pomocou kryptomeny BAT (Basic Attention Token). Môžeme sa tak pri prehliadaní webu rozhodnúť priamo odmeňovať autorov obsahu. A ak sme autormi obsahu a overíme sa, môžeme automaticky zarábať túto kryptomenu od užívateľov, ktorí používajú Brave. Ak chcete, môžete si zapnúť reklamy cez Brave na stránkach, ktoré podporujú BAT a takto môžete odmeňovať autorov buď svojou pozornosťou (v aktuálnej verzii ešte nefunguje) alebo priamo tokenmi. Je to niečo ako “nenútené Piano”, kedy jednoducho autori obsahu dostávajú zaplatené podľa vašich nastavení prehliadača.
Stále to nie je dokonalé riešenie, nakoľko Uphold potrebuje nejaké drobné KYC pre autorov obsahu, ale ako odstraňovač zbytočných tretích strán ide zatiaľ najďalej.
Ako na to?
Stačí ísť na stránku prehliadača Brave a nainštalovať si ho. Po inštalácii ponúkne presun záložiek a nastavení z vášho existujúceho prehliadača.
1 Comments
Regulácie Internetu? Švajčiarsko pri Račianskom mýte. – Paralelná Polis · 28. marca 2019 at 15:26
[…] samozrejme, sú veci, ktoré môžete robiť sami. Na zvýšenie súkromia vám viac pomôže inštalácia lepšieho prehliadača ako GDPR, tak to […]
Comments are closed.