Za blbosť do basy

3,00

Kategória:

Popis

Ľubomír v zložitom životnom období urobil niekoľko zásadných chýb a musel ísť do basy. Väzenie je paralelný svet s vlastným prostredím, hierarchiou, vzťahmi, ekonomikou, pravidlami a aj jazykom. Prešiel si “stredovekom” Ilavskej basy, “hotelom intercontinental” – rekonštruovaným Justičákom a “detskou basou” – otvoreným oddelením v Bratislave. Ľubomírovi po 109 dňoch prezidentka udelila milosť.
 
Ľubomír počas pobytu zaznamenával všetky podnety a z rukopisu vydáva knihu, ktorú chce poslať aj na MV SR, riaditeľovi ZVJS a riaditeľom všetkých ústavov na výkon trestu na Slovensku, aby zistili ako vyzerá tento šialený systém zvnútra a ako sa míňa svojmu poslaniu.
 
Ako vyzerá stará alebo zrekonštruovaná basa? Vedeli ste, že existuje otvorené oddelenie – basa bez mreží – ktorá vyzerá ako internát či robotnícka ubytovňa? Aký je režim? Ako sa správajú väzni, zamestnanci, “bachari” a ostatný personál? Akými pocitmi prechádza väzeň? Čo robí basu basou? Aké je tam jedlo? Ako tam funguje homosexualita? Čo násilie? Čo sa dá a nedá, keď ste zatvorení? Čo s tým množstvom času a obmedzenými životnými podmienkami? Je basa peklom na zemi, alebo sa dá z tohto zážitku odísť silnejší?
 
A aké pocity zažíva človek, keď nečakane dostane prezidentskú milosť a z basy ho doslova vykopnú?
 
Hosťom eventu bude Ľubomír Harmanovský, ktorému nedávno bola udelená prezidentská amnestia a popíše nám jeho príbeh “Za blbosť do basy”. Po prednáške nasleduje diskusia.