Site icon Paralelná Polis

Ako sa Slovensko pripravuje na zavedenie diktatúry čínskeho typu – prednáška Pavla Luptáka

Ako sa Slovensko pripravuje na zavedenie diktatúry Čínskeho typu (nescenzúrovaná prednáška)

Táto prednáška je sumarizáciou článkov Ako sa Slovensko pripravuje na zavedenie diktatúry čínskeho typu a Ako sa Slovensko pripravuje na zavedenie diktatúry čínskeho typu v čase COVID-19. Názov článkov aj prednášok sme naschval zvolili kontroverzne, pretože ak máme schválené zákony a technológie na zber údajov, ktoré umožňujú technické zavedenie diktatúry, tak nás od diktatúry čínskeho typu delí len svojvôľa politikov a úradníkov. To znamená, že nás chráni iba to, že takíto politici teraz nie sú pri moci, ale ak by boli, technológie sú už pripravené a stačí sa pozrieť do už existujúcej databázy. Oskórovať užívateľov, pridať nepohodlné médiá a web stránky na cenzúrovací zoznam a podobne.

Je to v súčasnosti nepravdepodobný, ale možný scenár. Naozaj? Chceli by som veriť, že premiér takéto vyjadrenia myslí z vtipu, ale nám to teda vtipné nepríde ani trochu:

Ale dajme tomu, že v tomto parlamente sú príčetní poslanci, ktorí by niečo takéto zastavili. Predstavte si, že sa vytvorí niekedy v budúcnosti koalícia strán s hodnotami, ktoré sú menej naklonené slobode. Takýchto strán máme v ponuke niekoľko a sú populárne. Pre príklady toho ako sa môže situácia zvrtnúť nemusíme chodiť veľmi ďaleko, aj v blízkom Európskom okolí máme niekoľko príkladov vlád, ktorým by sme tieto technologické nástroje diktatúry nechceli zveriť.

Štát má teda v rukách všetky sledovacie nástroje – finančné transakcie, pohyb obyvateľov, možnosť cenzúry Internetu, všetko.

Z tohto pohľadu potom sú súčasní politici ktorí tie zákony a technológie zaviedli proste len “užitoční idioti”, ktorí tú diktatúru čínskeho typu zaviedli technicky a odovzdali ju novej vláde na zlatom podnose.

V slobodnej krajine totiž takýto masový zber údajov nemôže existovať. Nie je to závislé len na tom, či sú zrovna pri moci politici, ktorí nechcú byť diktátori. Ak už je plošné sledovanie zavedené – legálne, ale najmä technicky – je neskoro hovoriť o tom, že to môže byť problém.

O tom treba hovoriť teraz.

Pavol Lupták sa o to pokúsil na bezpečnostnej konferencii SecTec. Ale vzhľadom na to, že na konferenciu sú pozvaní štátni úradníci a mohli by sa uraziť, požiadal organizátor konferencie, aby Pavol zjemnil jazyk.

Keďže si myslíme, že každá kritika verejnosti by mala byť verejná, rozhodli sme sa ako Paralelná Polis pôvodnú prednášku zverejniť v nezmenenej podobe, tak ako ju Pavol zamýšľaľ. Pavol odmietol “navrhovanú samocenzúru” a požiadal organizátorov konferencie o úplné stiahnutie jeho príspevku.

Samozrejme, akceptujeme fakt, že organizátor konferencie môže mať na svojej konferencie príspevky, ktoré prejdú jeho filtrom politickej korektnosti. Posúďte sami, či je ten filter naozaj dobrý a kvalitu konferencie zlepšuje. Autor príspevku má samozrejme možnosť na podmienky tohto filtra nepristúpiť a svoju účasť stiahnuť, čo aj urobil. Konferencii SecTec aj napriek tomuto správaniu prajeme všetko dobré a ďakujeme za možnosť vytvoriť priestor aj pre menej “politicky korektné” prednášky. Ak vás zaujímajú, odteraz ich budete nachádzať aj v digitálnom priestore Paralelnej Polis.

Predtým si však skúsme zodpovedať na otázku: Naozaj žijeme v spoločnosti, kde je na mieste politická korektnosť a najdôležitejšia je snaha, aby sa niekto neurazil? Môžeme si dovoliť na problémy nepoukazovať priamo?

Aktualizácia: Po natočení tejto prednášky Ústavný súd pozastavil platnosť časti telekomunikačného zákona o plošnom zbere údajov v súvislosti s COVID-19.

Aktualicácia: Rozhovor s Pavlom Luptákom k autocenzúre prednášky.

Exit mobile version