Napísal dusky

Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Psychedeliká a ich potenciál v terapii a osobnostnom rozvoji

27. januára 2019 18:00 - 21:00

__Posledńych 15 lístkov na akciu bude možné kúpiť už len na mieste za cenu 15 eur__

Psychedeliká a ich potenciál v terapii a osobnostnom rozvoji
Psychedelické látky mali od počiatku ľudstva významné postavenie vo väčšine starobylých kultúr sveta. Po tisíce rokov boli využívané pre spirituálne a liečebné účely v rámci šamanských ceremónií, prechodových rituálov, či starovekých mystérií smrti a znovuzrodenia.

 

Pre modernú západnú vedu a spoločnosť boli tieto mimoriadne látky až do polovice minulého storočia takmer neznáme. Objav psychoaktívnych účinkov LSD Albertom Hofmannom v roku 1943 strhol záujem vedcov po celom svete o výskum tejto skupiny látok vyvolávajúcich mimoriadne stavy vedomia. Masový rozmach ich rekreačného užívania v 60. rokoch a následná “Vojna proti drogám” prakticky zastavili ich výskum na 40 rokov. V súčasnosti sa ľady konečne prelomili a psychedelický výskum zažíva celosvetovú renesanciu. Psychedelické látky predstavujú pre súčasný výskum vedomia mimoriadny nástroj aký predstavuje napríklad mikroskop pre biológiu, či teleskop pre astronómiu.

 

V rámci prednášky sa zoznámime s neurobiologickými a psychologickými mechanizmami účinku psychedelík, s výsledkami historických i súčasných výskumov a pozrieme sa i na terapeutický a osobnostne transformačný potenciál mimoriadnych stavov vedomia vyvolaných týmito látkami. Poukážeme tiež na možné riziká nezodpovedného užívania psychedelík, či súčasného rozrastajúceho sa fenoménu víkendových šamanských ceremonií s využitím týchto látok (napr. ayahuascy, či Bufo Alvarius). Predstavíme si i praktické princípy prvej pomoci pri zvládaní náročnej psychedelickej skúsenosti a možnosti jej následnej integrácie.

Bio:


Mgr. Jaroslav Farkaš (*1986)
vyštudoval psychológiu na FF UCM v Trnave a v súčasnosti pracuje s klientami v súkromnej konzultačnej praxi. V minulosti pôsobil ako psychológ v detských domovoch, centre podpory profesionálnych rodín a vyskúšal si tiež prácu v duchu filozofie harm reduction s užívateľmi drog v kontaktnom centre. Dlhodobo sa zaujíma o psychedelické látky, zmenené stavy vedomia a ich terapeutický a sebarozvojový potenciál. Je absolventom dlhodobého výcviku v Biodynamickej body-psychoterapii (hlbinný na telo orientovaný prístup). Vo svojej práci s klientami sa inšpiruje tiež poznatkami psychoanalýzy, transpersonálnej psychológie, postmoderných konštruktivistických prístupov a neurobiológie. Je členom vedenia Českej psychedelickej spoločnosti (CZEPS).

Viac o lektorovi na: www.celostnypristup.sk

Posledńych 15 lístkov na akciu bude možné kúpiť už len na mieste

Podrobnosti

Dátum:
27. januára 2019
Čas:
18:00 - 21:00
Udalosť Kategória:
Webstránka:
https://paralelnapolis.sk/listky/

Miesto udalosti

Paralelná Polis – Institute/CryptoHub
Kominárska 3/C
Bratislava,

Organizátor

Paralelná Polis
Email:
info@paralelnapolis.sk
Webstránka:
www.paralelnapolis.sk