Napísal Mario Havel

Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Oľga Paštékovová: Howling Night (komentovaná prehliadka)

18. mája 2019 18:00 - 22:00

Prídite sa prejsť s autorkou Oľgou Paštékovou medzi jej obrazy do Paralelnej Polis.
Možno bude spln, začujeme zavýjanie vlkov a možno ich aj zopár stretneme…
🌑🐺

Oľga Paštéková (*1984, Bratislava, SK) je absolventkou Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave (ateliéry prof. Csudaia, prof. Popoviča, prof. Fischera). Študovala aj na viedenskej Akadémii umení u prof. D. Richtera. Primárne sa pohybuje na bratislavskej a viedenskej výtvarnej scéne, no vystavovala aj v Česku, Nemecku či v Belgicku.
www.olique.sk

Na obrazy Oľgy Paštékovej sa môžeme pozerať ako na mytologické výjavy a nachádzať v nich symboly slobody, transformácie, života a smrti a tiež tému ochrany prírody – domova zobrazených divokých zvierat. Výstave Daimonion dominujú tmavé farby a atmosféra noci. Autorka nachádza inšpiráciu vo svete divokých zvierat, ako sú vlci, medvede a havrany.
Výstava Daimonion slovenskej umelkyne Oľgy Paštékovej v sebe pochopiteľne nesie jej osobnejšie témy. Sloboda, nielen človeka, ale aj zvierat, sa objavuje v jej dielach pravidelne a jej spolupráce zahŕňajú aj projekty pre Lesoochranárske zoskupenie VLK, Pes v núdzi a rôzne charitatívne podujatia.
Divoké zvieratá prežívajú slobodný život v ich prirodzenom prostredí. Najčastejšie vnímaný objekt jej obrazov je v tejto výstave určite vlk – symbolika s vlkmi viazaná je opisovaná ako nespútaná vlna inštinktov a slobody.
V kontexte Paralelnej Polis sa významy samotného priestoru a vystavených obrazov navzájom prepíjajú. Maľby sú navrstvené a tmavé odtiene šeliem v nočnom lese na prvý pohľad sa dajú vnímať temne a neprístupne. Podobne ako Paralelná Polis, ktorej čierna fasáda sa zdá byť na prvý pohľad temná a neprístupná.
Divoké zvieratá v kontraste s technológiámi však nie sú v Polis vyňaté z nedotknutej prírody, ale obrazy sú postavené len ako okno z technologického centra do neporušenej prírody.

Paralelná Polis
Abstraktná symbolika Oľginých obrazov sa zhmotňuje na jej preglejkách, Polis sa snaží zhmotniť abstrakné pojmy slobody vo svojej činnosti. Abstraktný pojem slobody sa v Paralelnej Polis konkretizuje experimentovaním s decentralizáciou spoločenských štruktúr, kryptomenovými transakciami, bezpečným šifrovaním a anonymnou komunikáciou.
Zámerom Paralelnej Polis je sa touto výstavou otvoriť umeleckým komunitám a ľuďom milujúcim a tvoriacim umenie a výjsť zo svojho tieňa čiernej fasády budovy; podaktorým stále neprístupnej.

Paralelná Polis je paralelný svet – kryptokaviareň Bitcoin Coffee, inkubátor CryptoHub, Inštitút Kryptoanarchie. 

Podrobnosti

Dátum:
18. mája 2019
Čas:
18:00 - 22:00
Webstránka:
https://www.facebook.com/events/331631844165447/

Miesto udalosti

Paralelná Polis
Kominárska 3/C
Bratislava,

Organizátori

Paralelná Polis
Olga Pastekova