Konferencia “Kryptomeny? Akceptujeme!” posúva biznis do nových technologických končín

Napísal ppadmin

BRATISLAVA – Slovenskí odborníci, ktorí už kryptomeny do svojho podnikania zaviedli, odovzdali počas konferencie “Kryptomeny? Akceptujeme!” svoje skúsenosti ďalším podnikateľom zvažujúcim tento krok. Paralelná Polis aj touto konferenciou demonštrovala, že práve podnikatelia sú lídrami akcelerácie spoločenských zmien a zavádzania nových technológií.

 

Hoci si na konferenciu bolo možné zakúpiť lístky iba za kryptomeny a pre niektorých začiatočníkov mohla táto podmienka predstavovať problém, technologickú bariéru prekonali všetci a svoju vstupenku si takto kúpili.

 

 

Vysvetliť ľuďom prečo a ako akceptovať kryptomeny by bolo napríklad určite jednoduchšie počas bitcoinovej investičnej explózie na jeseň 2017. Avšak okrem investičných špekulantov k tejto téme inklinujú najmä ľudia zaujímajúci sa o finančnú slobodu.

 

Paralelná Polis touto konferenciou ukazuje, že akceptovaním kryptomien verejne dávate najavo, že:

 

  • Ste alebo chcete byť technologický líder (v SR akceptuje Bitcoin a Litecoin najväčší predajca hardvéru Alza „Alze sa páčia kryptomeny: Obchod s elektronikou prináša možnosť platiť Litecoinom“, „Ako platiť bitcoinom?“, „Po bitcoine prichádza na scénu aj litecoin!“).
  • Skutočne Vám záleží na finančnej slobode, čo je jeden z kľúčových atribútov kryptomien (v Paralelní Polis v Prahe zaplatíte Bitcoinami a Litecoinamis za všetko — od kávy v Bitcoin Coffee, cez coworking v Paper Hube, podporíte tým akcie organizované Institute of Cryptoanarchy, prípadne nakúpite výhodne na bitcoinovom blšáku).
  • Podporujete finančné alternatívy k štátnym monopolizovaným peniazom, napríklad preto, lebo veríte, že skutočne “zdravé” peniaze sú také, nad ktorých vytváraním nemá nikto kontrolu a podliehajú voľnému trhu.
  • Ako podnikatelia sa z etických dôvodov vymedzujete proti nemorálnosti štátneho systému (spoločnosti registrované v iniciatíve “Nepracujeme pre štát” poskytujú až 25% zľavy pre všetky spoločnosti, ktoré sa rozhodli realizovať úhrady v kryptomenách namiesto štátnych peňazí).
  • Používaním skutočne anonymných kryptomien (Monero, ZCash, Zcoin) poukazujete na funkčný elektronický variant anonymných peňazí v prípade štátnej finančnej diktatúry (regulácia alebo úplný zákaz anonymnej hotovosti)
  • Ste atraktívny pre veľké množstvo digitálných nomádov z celého sveta, ktorí už kryptomeny dávno používajú (vaša firma bude viditeľná na www.coinmap.org či OpenStreetMaps.org). Paralelní Polis je nádherná ukážka toho, kde sa vďaka kryptomenám takíto ľudia koncentrujú.

Samozrejme na to, aby ste začali akceptovať kryptomeny, sa nemusíte stotožňovať so všetkými hore uvedenými dôvodmi. Akceptovať kryptomeny (špeciálne Bitcoin) je v súčasnej dobe technicky už triviálna zaležitosť — existuje veľké množstvo ako mobilných či hardvérových penaženiek, tak POS terminálov na akceptovanie tejto kryptomeny vo vašej firme či reštauračnom zariadení.

 

A čo je na akceptovaní kryptomien najdôležitejšie — váš biznis posuniete tam kam patrí — do 21.storočia.

 

 

Tieto body zhrnul Pavol Lupták, ktorý je zakladateľom pražskej Paralelní Polis aj bratislavskej Paralelnej Polis a zakladateľ prvého slovenského hackerspace Progressbar. Pavol Lupták je v mnohých oblastiach technologickým lídrom – nové technológie testuje primárne na sebe a následne “infikuje” svojím technooptimizmom aj komunitu okolo neho. Kryptomeny vo svojej firme Nethemba akceptoval ako jeden z prvých na Slovensku.

 

Pred rokmi, kedy bitcoin mal svoju dôveru zatiaľ len u hackerov a IT odborníkov, Pavol už kryptomeny aktívne riešil a prednášal o nich; dokonca pozval do Progressbaru v Bratislave Vitalika Buterina – v tej dobe mladého geeka, dnes slávneho programátora, zakladateľa Ethereum. V Progressbare na meetupe s minimálnou účasťou diskutovali už v roku 2013 progresívne možnosti kryptomien pre spoločnosť v budúcnosti. Pavlove technologické vízie do budúcnosti si môžete prečítať na jeho firemnom blogu, medium.com a jeho prednáška o tom ako sa oslobodiť vďaka kryptomenám z konferencie “Kryptomeny? Akceptujeme!” je taktiež dostupná online.

 

Spolu s Pavlom Luptákom je výraznou osobnosťou hackerskej a bitcoinovej scény Juraj Bednár. Juraj bol jedným z iniciátorov konferencie “Kryptomeny? Akceptujeme!”. Momentálne podniká v oblasti IT bezpečnosti (Citadelo, Hacktrophy) a je spoluzakladateľom Paralelní Polis Praha, Paralelná Polis Bratislava a hackerspace Progressbar. Venuje sa kryptomenám, slobode, biohackingu a exponenciálnym technológiám. Taktiež nahráva podcasty a videá. Jeho prezentáciu z konferencie nájdete tu.

 

Za najslávnejšiu bitcoinovú transakciu je jednoznačne považovaná platba za pizzu floridského programátora Laszla Hanyecza, ktorý na fóre bitcointalk.org zverejnil ponuku: “Zaplatím 10 000 bitcoinov za pár pizz (…) za dve veľké, aby mi niečo zostalo aj na ďalší deň (…) Vďaka, Laszlo.” Dnes je platba za jedlo kryptomenou už celkom bežná aj na Slovensku. Najväčší donáškový portál ham.sk ako prvý donáškový portál akceptuje platbu BTC od apríla 2014. Prednáška jeho zakladateľa Martina Millera bola taktiež súčasťou programu konferencie.

 

V čase po roku 2013 sa bitcoin premieňal na mediálnu senzáciu stále viac. IT odborníkom učaroval jeho kód, ekonómom zase jeho ekonomické vlastnosti a pod vplyvom zvýšeného výskytu bitcoinových transakcií nastával čas dohodnúť sa aj na právnych definíciách kryptomien, ktoré sa v rôznych štátoch líšia. Právne aspekty kryptomien na konferencii prezentovala Zuzana Motúzová – právnička špecializujúca sa na IT právo, smart kontrakty a kryptomeny. Vo svojej prednáške sa zamerala na otázku legality, zdaňovania a používania kryptomien v aplikačnej praxi. Jej prezentácia je dostupná tu.

 

Jeden z aktívnych členov bitcoinovej komunity na Slovensku je aj Andrej Cabaj, ktorý má vášeň v navrhovaní mechatronických zariadení pre priemysel a riešení ťažko realizovateľných projektov. Aj v tejto oblasti sa dá využívať bitcoin, konkrétne ho Andrej bez problémov využíva pri zahraničnom obchode a svoje skúsenosti odovzdal aj na konferencii “Kryptomeny? Akceptujeme!”. Jeho prezentácia z konferencie je tu.

 

Moderátor konferencie Dušky Matuška je už taktiež súčasťou kryptokomunity a je možné ho stretnúť aj na workshopoch CryptoAcademy, ktorá sa organizuje v rámci Paralelnej Polis a na ktorých aktuálne prednáša a pomáha ľuďom bezpečne vstúpiť do finančného ekosystému budúcnosti. Na intenzívne CryptoAcademy workshopy je možné sa prihlásiť, stačí sledovať termíny na FB alebo webe Paralelnej Polis.

 

Obľúbeným suvenírom z konferencie bola (okrem merchandisingu Paralelnej Polis) kniha Dominika Stroukala Bitcoin a jiné krypto peníze budoucnosti a praktická účtovná brožúra Petra Andrišina. Peter pôsobí v oblasti finačného riadenia a jeho účtovnícku prednášku o tom ako kryptomeny vhodne oceniť, správne účtovať a optimálne zdaňovať v súlade so zákonom nájdete tu.

 

Počas celého dňa bol v priestore konferencie umiestnený ATM od spoločnosti Cryptodiggers.eu pre potreby výmeny fiat mien za kryptomeny. Peter “Buggie” Besina z firmy Cryptodiggers poskytuje softvérové aj hardvérové platobné riešenia v oblasti kryptomien pre podniky a prevádzky rôznych typov a zároveň je aj aktívnym podporovateľom Paralelnej Polis. Vďaka ich platobnému kryptoterminálu a vďaka kryptobankomatu si mohli účasníci konferencie kúpiť kávu za bitcoiny priamo v Bináriu. Paralelná Polis momentálne ešte nemá vlastné priestory, takže boli využité priestory Binária, ktoré sú navrhnuté pre inovácie a kreatívnu spoluprácu poskytujúc kvalitné prostredie pre technologické odvetvie.

 

Prvá konferencia svojho druhu na Slovensku zameraná na malých a stredných podnikateľov zdôraznila, že mnoho podnikateľov má tendenciu reagovať na technologické zmeny a pokrok, no obavy z legislatívy spomaľujú ich rozhodnutia. Podnikatelia potrebujú  podporu od odborníkov a komunít ako Paralelná Polis, ktorá spája technologicky zdatných ľudí, právnikov a ekonómov, aby spoločne kooperovali a uvádzali nové technológie do praxe.

 

Ďakujeme všetkým, ktorí sa konferencie “Kryptomeny? Akceptujeme!” zúčastnili a rozhodli sa akceptovať kryptomeny vo svojom biznise.

Paralelná Polis sa poteší vašim nápadom na ďalšie témy workshopov a konferencií v podobných oblastiach.

 

 

Text: Marianna Sádecká

Foto: Barbora Kollárová

Kategórie: Nezaradené